Hypo'nun alıcıları vazgeçti

Hypo'nun alıcıları vazgeçti


Küresel finansal kriz, Almanya'da da etkisini artırıyor. Hypo'nun alıcıları son dakikada vazgeçti.


Ülkenin en büyük konut kredisi kuruluşlarından Hypo'nun mali sıkıntısını gidermek için isimleri gizlenen bankalarca oluşturulan konsorsiyum, Hypo'yu kurtarma planından son anda vazgeçti. Alman hükümeti şimdi 35 milyar Euro'luk bu kurtarma paketinin yerini alacak formül arıyor.

AMERİKA'da başlayıp dünyaya yayılan finansal kredi krizinin yansımaları devam ediyor. Amerika'da Temsilciler Meclisi'nin kurtarma paketini onaylaması ve cumartesi günü de Avrupalı liderlerin krize karşı işbirliği anlaşmasıyla iyimserliğe kapılan dünya finans çevrelerinde dün 'Hypo' şoku yaşandı. Alman konut kredi sağlayıcısı Hypo Real Estate'ın (HRE), kendisine acil likidite sağlayacak bankalar konsorsiyumunun bundan vazgeçtiğini açıklamasının üzerine Almanya karıştı. Kurtarma anlaşmasının bozulmasının Almanya'da finansal sistem için cidd ibir tehdit oluşturacağı belirtiliyor. Merkel hükümeti geçen hafta HRE'nin 35 milyar Euro'luk (48.4 milyar dolar) bir paketle desteklenmesini sağlamıştı.

Bilgilendirmediler

Hypo Sözcüsü Hans Obermeier, "Şirketin geleceği için savaşıyoruz" derken, Finans Bakanlığı sözcüsü Torsten Albig, ne Hypo'nun ne de banka ve sigortacıların kurtarma paketinin çöküşüyle ilgili kendilerini bilgilendirmediğini söyledi. Bu durum Almanya Başbakanı Angela Merkel için de bir politik engel olarak görülüyor. Merkel, krizin etkilerini hızlı şekilde kontrol edemediği için eleştirilmişti. Albig, hükümet, Merkez Bankası Bundesbank ve regülatör BaFin'in durumunu değerlendirmek için toplanacağını açıkladı. Haber ajansı Reuters'a konuşan bir kaynak ise, taraflar arasındaki görüşmelerin gece yarısına kadar sürebileceğini, ticari bankalar, sigortacılar ve hükümet arasında 'poker raund'unun oluşturulabileceğini söyledi. Bundesbank sözcüsü ise, bankanın başkanı Axel Weber'in de görüşmelere katılacağını aktardı.

Zarar daha fazla endişesi

Hypo, Almanya'da eylül ortalarında krize sürüklendikten sonra hükümetin kurtarmaya çalıştığı ilk kurum oldu. Hypo, "Konsorsiyum sözverdiği likiditeyi sağlamıyor" derken, kurtarma konsorsiyumuna katılan bankalar vazgeçmeleriyle ilgili bir gerekçe sunmadılar. Alman medyası, konsorsiyumun Hypo'yu inceledikten sonra 2008 yılına kadar 50 milyar Euro'luk kayıp gösterebileceğini gördükten sonra vazgeçmiş olabileceklerini yazdı. 400 milyar Euro'luk bilançosu olan Hypo'daki başarısızlık, şu anki kriz şartlarında Alman finansal sistemi için en büyük tehditlerden biri olabilir. Finans Bakanı Peer Steinbruck, hükümetin HRE'e desteğini haklı bulurken, çöküşünün de reel ekonomiyi kötü etkileyebileceğini kaydetti. Hypo, Almanya'da eylül ortalarında krize sürüklendikten sonra hükümetin kurtarmaya çalıştığı ilk kurum oldu.

Hypo'yu kurtaracakların isimleri gizlenmişti

ALMANYA'nın ikinci büyük ticari konut kredisi sağlayıcısı Hypo, cumartesi geç saatlerde kurtarma planının çöktüğünü ve özel kredi sağlayanların desteklerini çektiğini açıklamıştı. Kurtarma planının şartlarına göre, Alman bankalardan oluşan bir konsorsiyum Hypo için likidite akışı sağlayacaktı. İsimleri hiçbir zaman açıklanmayan bu bankaların, Alman olduğu belirtilmişti. Bankalar konsorsiyumu, 35 milyar Euro'luk likidite sağlayacaktı.

Merkel: Bankacılık sistemini etkilemesine izin vermeyiz

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, hükümetin sorunların Hypo Real Estate'in bütün bankacılık sistemini etkilemesine izin vermeyeceğini söyledi. Alman hükümeti, Bundesbank ve finansal regülatör BaFin'in yetkilileri dün Hypo'nun durumunu el almak üzere biraraya geldi. Alman Finans Bakanı Peer Steinbrueck ve Merkel beraber düzenledikleri basın toplantısında finansal kurumlardaki müdürlerin sorumsuzluk olarak adlandırılabilecek davranışları için sorumlu tutulmaları gerektiğini söyledi. Steinbrueck ise, hükümetin Hypo için 'kuruma özel çözüm' üzerinde çalıştığını belirtirken, banka üzerinde meydana gelen yeni riskler için memnuniyetsizliğini açıkladı. Steinbrueck, Hypo'nun umulmadık likidite açığı bulunduğunu aktarırken, hükümetin Hypo için bir çözüm bulmada kararlı olduğunu vurguladı.