İBB Bomonti Bira Fabrikası'nın devredilmesiyle ilgili toplantı yapacak!

İBB Bomonti Bira Fabrikası'nın devredilmesiyle ilgili toplantı yapacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Diyanet ve Şişli Belediyesi Bomonti Bira Fabrikası'nın Şişli Müftülüğü'ne devredilmesiyle ilgili ortak toplantı yapacak. 


İstanbul Şişli'deki Bomonti Bira Fabrikası'nın dini ve sosyal tesis alanı yapılması için Şişli Müftülüğü'ne verilmesiyle tartışmalar sürüyor. Şişli Belediyesi ve bazı STK'lar, fabrikanın yıkılıp yerine cami, mescit ve yturt yapılmasına karşı çıkıyor. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Bomonti Bira Fabrikası'nın İstanbul’un önemli tarihi değerlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu bölgede dokuyu bozacak ve yapılaşmayı artıracak projeleri doğru bulmuyoruz” dedi.

Anıtlar Kurulu'nun Bomonti Bira Fabrikası'nın yıkılmasına yönelik verdiği kararı eleştiren Keskin şunları söyledi: "Önümüzdeki hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Diyanet ve Şişli Belediyesi olarak toplanacağız. Amacımız karşılıklı görüşmelerle ortak bir paydada buluşmak ve Bomonti için en uygun kararı vermek” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Akif Burak Atlar da yıllardır bakımsızlıktan harap duruma düşmüş Bomonti Bira Fabrikası'nın öncelikle mimari olarak korunması gerektiğinin altını çizerek,  “Yıkıp yeniden yapılmak yerine güçlendirilerek restorasyonu gündeme alınmalı" dedi.