Çukurova Balkon

Bomonti Bira Fabrikası'nın binaları Diyanet'e devredildi!

Bomonti Bira Fabrikası'nın binaları Diyanet'e devredildi! Bomonti Bira Fabrikası'nın binaları Diyanet'e devredildi!

Kültür varlığı statüsünde bulunan Bomonti Bira Fabrikası'nın binaları Diyanet'e tahsis edildi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Türkiye'nin ve İstanbul'un erken sanayi mirasları arasında gösterilen Bomonti Bira Fabrikası'nın birer parçası olan taşınmazlar Diyanet'e verildi.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre, İstanbul'un önemli simgelerinden biri olan Bomonti Bira Fabrikası'nın kalan son binaları da Diyanet’e tahsis edildi. Mimarlar Odası dava açmaya hazırlanıyor. 

1890 yılında Feriköy’de inşa edilen Bomonti Bira Fabrikası ve ona ait binaları 1998 yılında İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından 'korunması gereken kültür varlığı' statüsüne alınıp tescil edildi.

Sputniknews'ta yer alan habere göre; İstanbul’un erken sanayi miraslarından biri olan tarihi yapılar hakkında İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı kararla 1548 ada 9-10 parsel üzerinde yer alan Hazine Maliyesi’ne ait Bomonti Bira Fabrikası’nın birer parçası olan 'Eski Malt Binası', 'Eski Silo', 'Eski Arpa Temizleme Binası' ve 'Eski Kazan Dairesi' taşınmazlarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisinin onaylandığı belirlendi.

OTOPARK, MESCİT VE YURT YAPILACAK

Kurul ayrıca 13 Haziran tarihinde aldığı kararla kapsamında mimar Halil Onur’un tescilli yapıların olduğu alanla ilgili hazırladığı ve içinde 'mescit, yurt, sergi salonu ve katlı otopark' bulunan projeyi de uygun bularak, söz konusu taşınmazların söküm ve yıkımına da izin verdi.

MİMARLAR ODASI DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Kararın yargıda olacağını ifade eden Mimarlar Odası'ndan "Geri dönüşü mümkün olamayacak uygulamalara mahal verilmemesi için özellikle sit alanlarında ve korunması gerekli kültür varlıklarının bulunduğu parsellerde ortak kültür mirasımızın gelecek kuşaklara devredilmesi konusunda anayasal ve evrensel sorumluluğu bulunan belediyenizin ilgi konusu hakkına yapılan işlemlerin durdurulmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini önemle rica ederiz” mesajı geldi.

Şişli Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Tolga Bektaş ise tahsis ve söküm/yıkım kararıyla ilgili tepki gösterip "Kent belleğinin önemli bir parçası olan Bomonti Bira Fabrikası’nın bu şekilde yıkılması kabul edilemez. Mimarlar Odası, konuyu yargıya taşıyacak, biz de davaya müdahil olmak için başvurumuzu yapacağız” açıklamasında bulundu.