İBB tarihi garlar ihalesinden elendi!

İBB tarihi garlar ihalesinden elendi! İBB tarihi garlar ihalesinden elendi!

Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının bazı bölümlerinin, kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmak için kiralanması ihalesi sonuçlandı. İhaleyi Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi alırken, İBB ihaleden elendi.


Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının bazı bölümleri, kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmak amacıyla kiralanması ihalesi sonuçlandı. TCDD’nin yaptığı ihaleyi Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi aldı. İkinci teklif sahibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum, teknik hatalar nedeniyle ihaleden elendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihaleye itiraz edeceklerini belirtti.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İBB Başkanı İmamoğlu, ihalenin sonuçlanmasıyla ve videoya aldırdığı açıklamayı kendi sosyal medya hesaplarından açıklandı. İhale sonuçlarının açıklanmasıyla verilen 15 günlük sürenin dolduğu bugün, saat 17.00 sıralarında TCDD’de ihale ilgili bir toplantı yapıldığını, bu toplantının kendilerine haber verilmediğini söyleyen İmamoğlu şu açıklamalarda bulundu:

"Toplantıda kim olduğu belli olmayan, daha düne kadar İBB’nin bir çalışanı olan 3 bin TL maaş alan, bir vakfın da geçmişte genel müdürlüğünü yapmış bir şahsa ait şirkete, İstanbul’un en kıymetli Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının arka planındaki kullanım alanların ticari faaliyet yapılmamak üzere 350 bin bedelle, bizden habersiz, sözüm ona bir bahaneyle, bizim ihaleye girmemizi engelleyerek verdiler."

"BİZİM KOCA KÜLTÜR A.Ş’NİN DENEYİMİNİ ÿHAFİFE ALIP BAHANE ÜRETİYORLAR"

Gereğinin yapılacağını, bunun için bütün vatandaşlara söz verdiklerini söyleyen İmamoğlu, İBB adına ihaleye giren konsorsiyumda bulunan şirketlerin hepsinin iş deneyim belgesi olmadığı nedeninin yasal olmadığını belirtti. Konsorsiyumu oluşturan şirketlerden birinin iş deneyim belgesi olmasının ihale için yeterli olduğunu kaydeden İmamoğlu, "Bizim koca Kültür A.Ş’nin deneyimini hafife alıp bahane üretiyorlar" şeklinde konuştu. 

"PAZARTESİ GÜNÜ İBB’NİN BÜTÜN AVUKATLARIYLA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ"

İmamoğlu daha sonra şu ifadeleri kullandı:

"Pazartesi günü İBB’nin bütün avukatlarıyla suç duyurusunda bulunuyoruz. İstanbul’da ne kadar katılmak istiyoruz diyen ne kadar avukat varsa suç duyurunda bulunuyoruz. Saatini bildireceğim. Bütün hukukçularımız gidecekler 16 milyon insanın hakkını arayacaklar. Bu çok büyük bir mesele. Hakkımı arayacağım, beni 16 milyon insan bunun için seçti. 16 milyon insanın malını tek faaliyeti kültür sanat olan alanın tek verileceği yer İBB iken, sermayesi 10 bin lira olup daha düne kadar 3 bin lira İBB’den maaş alan düne kadar bir ailenin fertlerine ait vakfın yöneticisi olan bir şahsa verilmesinin altındaki motivasyon nedir? Bu motivasyon neyse başka yerlere de sirayet eder. Onun için hakkımızı arayacağız. Haydarpaşa’nın Sirkeci’nin o alanını bu halk müsaade etmediği sürece hiç kimse giremez." 

İBB İHALEYE 4 ŞİRKETİYLE KATILMIŞTI

İBB, ihaleye Medya A.Ş, Kültür A.Ş, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) A.Ş ve Metro A.Ş şirketleriyle katılım gösterdi. Hezarfen Danışmanlık şirketi ihalede aylık 300 bin TL teklif verirken, İBB aylık 100 bin TL teklifte bulundu.

Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalelerini İBB'ye vermezlerse kapının önünde bekleyeceğim!

İBB, Hezarfen Danışmanlık’ın teklifine itiraz etti!