İBB ve Kızılay, Somali'ye beton tesisi kuracak!

İBB ve Kızılay, Somali'ye beton tesisi kuracak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı işbirliği ile Mogadişuya kurulması planlanan çöp depolama tesisi, parke taşı üretim makinesi ve beton santralinin yer tahsis protokolü imzalandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı işbirliği ile Mogadişuya kurulması planlanan çöp depolama tesisi, parke taşı üretim makinesi ve beton santralinin yer tahsis protokolü imzalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı heyeti, Somaliye yapılacak altyapı yatırımlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Mogadişuya geldi.

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Somali Sorumlusu Abdül Ahad Kökdağın koordinasyonunda kentte çalışma yapan heyet, Mogadişuda kurulması planlanan çöp depolama tesisi, parke taşı üretim makinesi ve beton santrali için gerekli arazinin yer tespitini yaptı. Türk heyeti, Mogadişu Belediye Başkanlığı yöneticileri ile buluşarak, belirlenen arazinin tahsisi konusunda protokol hazırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Somali Koordinatörü Kamil Kolabaş, Türk Kızılayı müfettişi Mintez Şimşek ve Mogadişu Belediye Başkan Vekili Ali Ahmed Gure, yer tahsisi protokolünü imzaladı. Kolabaş ve Şimşeke teşekkür eden Gure, ülkelerine verdiği destekten dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Protokol imzalandıktan sonra konuşan Kamil Kolabaş, İstanbul ile Somali arasında köprü kurmak amacıyla Mogadişuya geldiklerini belirtti. İmzalanan ortak protokolün ardından yapılacak alt yapı çalışmalarıyla şehrin güzelleşeceğini ifade eden Kolabaş, "Sayın Başbakanımızın başlattığı yardım çalışmalarına bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bize" dedi.

Türk Kızılayı müfettişi Mintez Şimşek ise Türk Kızılayının dünyanın her yerinde Türk halkının yardım ve merhamet eli olarak hizmet verdiğini belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak Mogadişunun 20 yıllık süreçte kaybolan güzelliğini yeniden kazandırmak için çalışma başlattık" diye konuştu.

AA