İBB'den büfe kiralarıyla ilgili açıklama: Büfelere verilen kira desteği sürüyor!

İBB'den büfe kiralarıyla ilgili açıklama: Büfelere verilen kira desteği sürüyor! İBB'den büfe kiralarıyla ilgili açıklama: Büfelere verilen kira desteği sürüyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs izolasyonunun yaşandığı dönemde gazete ve ürün satış büfelerine verdiği kira indirim desteğini, normalleşme sürecinde de sürdürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mülkiyetindeki gazete ve ürün satış büfeleri işletmecilerine sağladığı finansal desteklerde bazı yenilemelere gitti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, koronavirüs izolasyonunda işletmecilerin, ekonomik koşullardan olumsuz etkilenmemeleri için başlatılan çalışmalara normalleşme sürecinde de devam edilecek. İşletmecilere, kiralarında indirim desteği sağlanacak.

İzolasyon sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis’inin kararıyla başlatılan çalışmanın amacı, 16 milyon İstanbullunun gereksinimlerinin geniş bir yelpazede, sağlıklı bir biçimde karşılanması; işletmelerin kazançlarının artması ve kent kimliğine değer katacak bir yapıya kavuşmalarıydı. Sokağa çıkma kısıtlamalarının konulduğu ve ekonominin durgunlaştığı o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, işletmelerin 2020 yılı başından beri biriken kira borçlarında, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için, enflasyon farkından başka herhangi bir artış yapmadı. Bu bedeller üzerinden de yüzde 75 indirim yaptı. Zor durumdaki esnaflar gözetildi.

BÜFELERE YÜZDE 25 KİRA İNDİRİMİ

Normalleşme sürecinin başlamasının, izolasyonun kalkmasının ve satışların artmasının sonra da verilen finansal destek kesilmedi. Yaşanan bu süreçte büfelerin kira bedelleri, korum ve özelliklerine göre de yeniden belirlendi. Kontrat yenileyen işletmeler için Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları kira bedellerinde gerçekleştirilen indirim yüzde 25 olarak sürdürüldü. Çalışmalarına devam eden İBB, pandemi süreci boyunca yüzde 25 indirimle kiraların tahsil edileceği ve esnafa destek olunacağı garantisini verdi.

BÜFELER SAĞLIKLI BİR YAPIYA KAVUŞACAK

Esnafa desteğin yanı sıra büfelerin, İstanbul kent kimliğine uygun hale getirilmesi için de bazı çalışmalar başlatıldı. İstanbul’un gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayamayan şehir genelindeki gazete ve ürün satış büfelerinin yenilenmesi kararı alındı. Yenilenecek büfelerde, ürün yelpazesine sağlıklı ve hijyenik ambalajda paketli gıda ürünleri, meşrubat ve dondurma ile hediyelik eşyalar gibi bazı eklemeler yapılacak. İşletmeler, eski ürün çeşitlerinin satışını sürdürebileceği gibi ortak görüş ve önerilerle de bunları çeşitlendirilebilecek.

BÜFELERE ORTAK TEDARİK ZİNCİRİ

Yeni kent genelindeki “Büfe İstanbul”ların geniş ürün çeşitliliğini sorunsuzca depolayabilmesi, sürekli taze ve sağlıklı ürünler sunabilmesi için ortak bir tedarik zinciri altyapısı hizmeti sağlanması kararı da alındı. Proje ile bu işletmeler, depolama maliyetlerinde de azalma sağlayacak. İşletme karları da artacak.

Yenilenecek plan büfelerin konum ve metrekare özelliklerine göre 80 bin, 90 bin ve 100 bin TL olan bedelleri işletmecilerden ayrıca tahsil edilmeyecek. Bu bedeller işletmelerin ödeyecekleri kira tutarlarından düşülecek. İşletmeler, herhangi ek bir ödeme yapmayacak. Üretim maliyeti 300 bin lira olan büfe modeli için ise genel katılıma açık bir tasarım yarışması yapılacak. Mega kent İstanbul’un belirlenecek az sayıda noktası için, kent kimliğine değer katacak özel tasarım “Büfe İstanbul”lar üretilecek. Bu kapsamda bir büfe seçmek ya da seçmemek de tamamen işletmecilerin tercihine bırakılacak.

Eski işletmecilerinin, komisyon tarafından belirlenen yeni kira bedelleri ve şartları kabul etmemesi halinde ilgili büfe, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu 45. maddesi gereğince ihaleye çıkarılacak. Geniş katılımla ve şeffaf bir içimde gerçekleştirilecek ihaleyi, İstanbullular internet üzerinden izlenebilecek.