İdris Güllüce: Kentsel dönüşümde örnek ilçe Ümraniye!

İdris Güllüce: Kentsel dönüşümde örnek ilçe Ümraniye! İdris Güllüce: Kentsel dönüşümde örnek ilçe Ümraniye!

Çevre ve Şehircilik Bakan İdris Güllüce, NTV'de katıldığı canlı yayın programında, Türkiye'de gerçekleştirilen kentsel dönüşümü anlattı ve Ümraniye Belediyesi'nin kentsel dönüşümde yaptığı çalışmaları örnek gösterdi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, NTV'de katıldığı canlı yayın programında, Türkiye'de gerçekleştirilen kentsel dönüşümü anlattı. Bakan Güllüce; Ümraniye Belediyesi'nin kentsel dönüşümde yaptığı çalışmaları da örnek gösterdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, NTV'de canlı yayınlan programda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki kentsel dönüşümü rakamlarla anlattı. Bakan Güllüce; "En son aldığımız verilere göre, 37 farklı ilde 106 tane Bakanlar Kurulu kararıyla 6931 hektarlık alan riskli alan ilan edilmiş durumda. Bu alanlarda 1 milyon 100 bine yakın kişi yaşamaktadır. 

Yaklaşık 164 bin 300 binanın bulunduğu alanlardaki konut sayısı 377 binin üzerindedir. Uygulamaların büyük bir bölümünü yerel yönetimler yürütmektedir. 

Toplam 821 kurum ve kuruluş riskli yapıları belirlemek üzere lisanslandırılmış durumda. Türkiye genelinde 48 bin 623 yapının riskli yapı tespitleri yapılmış, bu yapılardaki toplam konut ticari konut sayısı da 173 bin 924'tür. 


Bu kentsel dönüşümü sadece biz yapmıyoruz,  TOKİ  yapıyor, belediye ve bakanlık birlikte yapıyoruz bir de vatandaş kendisi yapıyor. Biz bakanlık olarak bu Kentsel Dönüşüm için kira, faiz vesaire gibi katkılarımızla birlikte şu ana kadar 924 milyon TL kaynak aktarmış durumdayız. 

Belediyelere bunlardan ayrıca 800 milyon taahhüdümüz var." 'MÜTHİŞ BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM' Kentsel dönüşümde Ümraniye Belediyesini örnek gösteren Bakan İdris Güllüce sözlerine şöyle devam etti; "Kentsel dönüşüm konusunda bazı Belediyeler bu işi çok hızlı ve güzel yapıyor. Örneğin; Bir Ümraniye Belediyesi'nde yüzde 60'a yakın dönüşüm oluştu son 3-5 yıl içinde. Kendiliğinden riskli alan ilan etmeden kategorik plan yapıldı, eğer parsellerinizi birleştirirseniz imar hakkınız artacak denilince vatandaşlar bir araya geldi, daha kaliteli ve konforlu binalar yapılmaya başlandı. Ümraniye Belediyesi çok riskli alan ilan etmeden böyle doğal seyriyle müthiş bir kentsel dönüşüm yaptı. 

Bu bakımdan Ümraniye Belediyesi kentsel dönüşümde yaptığı çalışmalarla bir örnektir" dedi. 


Dokuz Sütun

pus