İlk evlerini alacak çiftlere devlet katkısı!

İlk evlerini alacak çiftlere devlet katkısı!

İlk kez ev alacaklar için devlet belli oranda birikim yapanlara yüzde 25'e kadar devlet katkısı imkanı sağlıyor. İşte konut hesabı devlet katkısı ile ilgili tüm merak edilenler...En az 3 yıl birikim yaptıktan sonra ilk evlerini alacak çiftlere yüzde 25'e kadar devlet katkısı imkanı sunuluyor. Konut hesabı, ev sahibi olmak isteyenler için büyük avantaj sağlıyor. 

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, konut hesabı olarak da bilinen, Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik kapsamında ilk evlerini alacak çiftlere yüzde 25'e kadar devlet katkısı veriliyor. Konut hesabı, ev sahibi olmak isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor.

Konut hesabından kimler yararlanabilir?

- Türk vatandaşı olan,
- 7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan,
- Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olan,
- Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmeyen konut hesabından yararlanabiliyor.

Konut hesabına nasıl başvurulur?

Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvuru yapılır. Başvuru şartlarını taşıyan kişiler Devlet katkısı almaya hak kazanıyor.

Konut hesabına ne kadar ödeme yapılması gerekir?

2016 tarihinde yürürlüğe giren Konut Hesabı ve Devlet katkısına Dair Yönetmelik hükümlerine göre Konut Hesabı için alt limit 250 TL, üst limit 2500 TL oluyor. Katılımcı Konut hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırabiliyor. Bu tutar 30.000 Türk Lirasını geçemiyor. Rakam her yıl Maliye Bakanlığının belirlediği Yeniden Değerleme Oranı kadar artırılıyor.

Konut hesabına devlet katkısı artıyor!