İlk klozet evi yapan Duck hayatını tuvalette geçirecek!

İlk klozet evi yapan Duck hayatını tuvalette geçirecek!Sim Jae-Duck, hijyene dikkat çekmek için 1.6 milyon dolara klozet şeklinde ev yaptırdı.Evin, tam merkezinde yeni teknolojili klozete sahip tuvalet var.


Güney Koreli Sim Jae- Duck'ın doğum öyküsü, hayatının geri kalanı için de ilham oldu. Annesi doğuma yetişemediği için tuvalette doğan Sim, başarılı bir işadamı olduktan sonra siyasete atıldı. Doğduğu kent Suweon'un belediye başkanı olan Sim, 1995'ten 2002'ye kadar tuvaletlerde özellikle klozetlerin hijyenine verdiği önem nedeniyle "Bay Tuvalet" lakabı aldı. Belediye başkanlığı sırasında Kore Tuvalet Birliği'ni kuran Sim, görevinden ayrıldıktan sonra da tuvalet temizliğine yönelik kampanyalar yürüttü. Son olarak Güney Kore parlementosuna milletvekili seçildikten sonra Dünya Tuvalet Birliği'ni geçtiğimiz günlerde hayata geçiren Sim, tuvalette hijyenin önemini bütün dünyaya anlatmak için 1.6 milyon dolara klozet şeklinde ev yaptırdı. Sim ailesiyle birlikte 11 Kasım'da bu eve taşınacak. Sim'in eski evini yıktırarak, yerine yaptırdığı klozet ev 419 metrekare büyüklüğünde ve bahçesi de bulunuyor. İki yatak odası, iki konuk odası ve salonunun yanı sıra evde, üç tane delüks tuvalet bulunuyor. Klozet kapağı şeklindeki evin çatısı cam kaplı. Yine, klozetin gövdesini oluşturan kısmı da tabandan tavana camdan yapılmış.

Endişe gideren sığınak

Şeffaf evin üç delüks tuvaleti, evin kendisinin aksine filtre camlarla karartılmış. Evin tam merkezinde ise büyük bir banyo bulunuyor. Bu banyonun klozetinde kullanıcının kendini rahat hissetmesi için nem üreten bir alet bulunuyor. Elektronik bir sensör ise kullanıcı banyoya girer girmez, tuvalet kapağını kaldırıyor. Ayrıca banyoda müzik sistemi de bulunuyor. Evin bahçesinde yapay bir ufak dere ve çiçekler bulunuyor. Sim, evine yerel dilde Haewoojae adını vermiş. Bu da "İsteyenin endişelerini giderebildiği sığınma yeri" anlamına geliyor. 74 yaşındaki Sim, evini tanıtırken annesinin büyükannesinden aldığı bir tavsiyeyi de mutlaka anlatıyor: "Tuvalette doğan insanlar uzun yaşarlar."Sim, temiz tuvalet kampanyasına destek amacıyla 11 Kasım'a kadar evini isteyene gecesi 50 bin dolara kiralacak. Ailesinden kendisi öldükten sonra da evi yıkmayacaklarına dair söz aldığın söyleyen Sim, "Tuvalet denince geçmişte hep kokan, kirli yerler akla gelirdi. Artık böyle olmamalı, tuvaletlerin insan sağlığını koruyan sığınma yeri olduğu düşünülmeli" diyor. Kurduğu Dünya Tuvalet Birliği'nin ilk toplantısının 70 ülkeder 300 katılımcıyla yapılacağını anlatan Sim, "Böylelikle insanların tuvaletleri yaşamlarının merkezine almasını sağlamak istiyorum" sözleriyle hedefini anlatıyor.

(Sabah)