İlker Aycı: Üçüncü Havalimanı ile farklı bir ivme yakalayacağız!

İlker Aycı: Üçüncü Havalimanı ile farklı bir ivme yakalayacağız!Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, "Gelecek dönem hem Türkiye hem de Türk Hava Yolları için yeni bir havalanma olacak" dedi.


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı,  AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türk Hava Yolları'nın bu yılın 9 ayında karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50'nin üzerinde artırmasında, ortaya koydukları rekabet stratejileri ve bütçe planlarının etkili olduğunu söyledi. 


Risk yönetimi stratejisi çerçevesinde kur riskinden korunmak için ağırlığı dolar olan giderlerin dolar olan gelirlerle karşılanabilmesi amaçlanarak 2015'in ilk yarısında Türkiye çıkışlı gelirlerinde avrodan dolara geçmelerinin katkısını gördüklerini belirten Aycı, yüzde 81'lik kısmı sabit faiz, yüzde 19'luk kısmı değişken, ortalama yüzde 3 seviyesindeki faiz oranına sahip uzun vadeli borçlanma portföyü yapılarının da sağlam seyrettiğini vurguladı.


"Üçüncü Havalimanı ile farklı bir ivme yakalayacağız"


Dünya havacılık sektörünün yüzde 5 civarında büyüdüğünü, Türk Hava Yolları'nın 2016 yılı büyümesinin ise bunun üzerinde olacağını belirten Aycı, şunları kaydetti: 


"Bu yıl yaklaşık 62 milyon yolcu taşıyacağız. Günlük yaklaşık 1.200 iniş ve kalkış oluyor. 2016 yılı içerisinde 43 yeni uçak filomuza girecek. Büyüme, kapasite artırımı, yeni hatlar açma hedefimiz devam edecek. 2023'te yılda 60 milyon yolcudan 120 milyon yolcuya ulaşmayı, bugün yüzde 2 olan dünyadaki pazar payımızı yüzde 4'e yükseltmeyi, bugün 298 olan uçak sayımızı 450'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yapıyı düşündüğümüzde önümüzdeki dönemde, 2016 yılında dünyadaki büyüme hızının üzerinde büyüyen bir Türk Hava Yolları görmeye devam edeceğiz."


Milletimiz de 1 Kasım'da istikrar ortaya koyan bir irade sergiledi ve önümüzde yeni bir dönem açıldı. Türkiye'de 4 yıl seçimsiz bir dönem yaşanacak. Türkiye istikrarlı ve güçlü bir şekilde devam edecek. Bunun elbette sektörümüze, şirketimize, yatırımcılarımıza, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza çok olumlu yansımaları olacak. Biz de daha tutucu planda giderken 1 Kasım'la oluşan bu iklimle, bu hava sayesinde şimdi vites büyüteceğiz. Vites büyütmek için arkadaşlarımızla stratejilerimiz gözden geçiriyoruz."


"Türk Hava Yolları Üçüncü Havalimanı'na hazır"


Türk Hava Yolları'nın Üçüncü Havalimanı'na hazır olduğunu belirten Aycı, "Sabırsızlıkla bekliyoruz. İlgili paydaşlarla görüşüyoruz. Çok güçlü müteahhitler, çok hızlı çalışıyorlar. O coğrafyadaki çok zor şartlara rağmen çok başarılı bir iş yürüyor. Biz gidişattan çok memnunuz" dedi.


Aycı, milli uçak projesinde Türk Hava Yolları'nın bilgi birikimini aktarmada önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Milli uçak projesini biz de takip ediyoruz. Ortaklık olarak bakış açımız şu; milli sanayinin gelişmesini çok istiyoruz ve destekliyoruz. Ülkemizin bu anlamda bir ufkunun olmasından biz de bir milli havayolu şirketi olarak gurur duyarız" diye konuştu.


Oscarlı yeni reklam yüzleri


Yeni dönemde Türk Hava Yolları'nın sürpriz reklam yüzleri olacağı bilgisini veren Aycı, "Biri erkek biri kadın olmak üzere Oscarlı iki reklam yüzünü kazandırma çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor. Şu anda henüz imza atmadığımız için isim söyleyemiyorum ama prensipte mutabakat var, el sıkıştık. İmzayı bekliyoruz. Son aşamadayız. Çok uzak olmayan bir zamanda yeni reklam yüzlerimizle yolcularımızın karşısına çıkacağız" dedi.


AAHaber Sabah Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, üçüncü havalimanının denklemi Türkiye ve THY lehine değiştirdiğini ve 'yeni bir take off' dönemi başladığını söyledi


Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türkiye'nin önünde yeni bir dönem açıldığını belirterek oluşan bu atmosferde vites büyüteceklerini söyledi. Gelecek dönemin Türkiye ve THY için yeni bir take off (havalanma) olacağını aktaran Aycı, "İstanbul'a yapılacak Üçüncü Havalimanı, denklemi ve oyunu Türkiye, Türk Hava Yolları ve ülkedeki tüm sivil havayolu şirketleri lehine değiştiren değerli bir proje" dedi. Aycı, THY'nin şimdiden gelecek dönem iş ortaklıklarını ve projelerini geliştirmek için çalışmaların startının verildiğini kaydetti. 


'HEDEF 120 MİLYON YOLCU' 

Şirketler içerisinde yeni ortaklıklar, yeni şirketler olabileceğini veya mevcut şirketlerin içerisinde yeni yapılandırmalar olabileceğini söyleyen Aycı, "THY bu yeni pozisyonda ölçek büyümesini ve dünyadaki gelişmeleri dikkatle takip edecek. Dünyada da bölgemizde de çevremizde de her an bütün alıcılarımız açık. Bunun adını siz ortaklıklar olarak koyarsınız, organik ya da inorganik büyüme olarak koyarsınız; bu başka bir şey" dedi. Dünyada havacılık sektörünün yüzde 5 civarında büyüdüğüne dikkat çeken Aycı şunları söyledi: "THY 2016'da bu rakamın üzerinde olacak. THY filosuna 43 yeni uçak girecek. İstanbul'da 3'üncü Havalimanı'nın devreye girmesiyle de çok farklı bir ivme yakalayacağız. 2015'te 62 milyon yolcu taşımış olacağız. 2023'te yılda 60 milyon yolcudan 120 milyon yolcuya ulaşmayı hedefliyoruz." 


OSCARLI İKİ REKLAM YÜZÜ GELİYOR

Yeni dönemde Türk Hava Yolları'nın sürpriz reklam yüzleri olacağını ekleyen Aycı, "Biri erkek biri kadın olmak üzere Oscarlı iki reklam yüzünü kazandırma çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor. Şu anda henüz imza atmadığımız için isim söyleyemiyorum ama prensipte mutaba kat var, el sıkıştık. İmzayı bekliyoruz" dedi. 


Sabah