15 / 08 / 2022

İmar Barışı, elektrik abone sayısını arttıracak!

İmar Barışı, elektrik abone sayısını arttıracak!

Ülke gündeminde yoğun bir şekilde yer alan İmar Barışıyla birlikte yapıların imar ve ruhsat sorunu çözülecek. Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlar ile e-devlet üzerinden de başvuru yapılabilen Yapı Kayıt Belgesine başvuranların sayısı 2,5 milyonu aştı. 

8 Haziran tarihinde başlayan Yapı Kayıt Belgesi başvuruları, 31 Ekim’de son buluyor. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, elektrik sektörüne de hareketlilik getiren uygulamayla imar mevzuatına aykırı yapı sahipleri, devletle barışarak yapılarını kayıt altına aldırdıktan sonra elektrik aboneliği için başvurabiliyor. Bu kapsamda, İmar Barışı'na en büyük ilginin gösterildiği illerden birisi olan Bursa’da başvuru sayısı da 123 bin olarak ölçüldü. 

E-DEVLETTEN YAPILIYOR

Yapı Kayıt Belgesi almak istenen yapılarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş olması. Bu tarihten sonra inşa edilen yapılar, Yapı Kayıt Belgesi alamayacaklar. Belge için müracaatların 31 Ekim tarihine kadar yapılması gerekirken, yapı kayıt bedelinin 31 Aralık’a kadar ödenmesi gerekiyor. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek olan başvuruyla Yapı Kayıt Belgesi alacak yapı sahipleri, daha sonra bölgesindeki elektrik dağıtım şirketiyle bağlantı anlaşması süreçlerini tamamlayarak, görevli tedarik şirketiyle perakende satış sözleşmesi imzalayabilecek.

İMAR BARIŞI'NA LİMAK ENERJİ’DEN ONLİNE HİZMET

İmar Barışı'nın devreye girmesiyle beraber Yapı Kayıt Belgesi alan elektrik tüketicileri, Limak Enerji’nin Online İşlem Merkezinden ya da 444 6 646 numaralı Çağrı Merkezi üzerinden aboneliklerini gerçekleştirebiliyor. Tüketiciler, online işlem merkezi üzerinden bir tıkla abonelik hizmeti sunan Limak Enerji’nin www.limakuludag.com.tr sitesinden abonelik işlemlerini tamamlayabilecek.

"DİJİTALLEŞEN ÇAĞIMIZDA, MÜŞTERİLERİMİZE HİZMETİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ŞİRKETİMİZİN BÜTÜN KAPILARINI DİJİTAL OLARAK AÇIYORUZ”

Yaklaşık olarak 5 milyon kişiye hizmet verdiklerini dile getiren Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, binalarına Yapı Kayıt Belgesi alan elektrik tüketicilerinin ilk olarak dağıtım şirketiyle bağlantı anlaşması yapmaları gerektiğini dile getirerek, “Bağlantı anlaşmasının ardından bizimle perakende satış sözleşmesi imzalanması ile birlikte elektrik aboneliği de başlamış olacak. Tüm bu süreçler için online işlem merkezimizde sunduğumuz müşteri dostu uygulamalar ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Dijitalleşen çağımızda, müşterilerimize hizmeti kolaylaştırmak için şirketimizin bütün kapılarını dijital olarak açıyoruz” diye konuştu.