İmar Barışı ile ilgili önemli düzenleme!

İmar Barışı ile ilgili önemli düzenleme! İmar Barışı ile ilgili önemli düzenleme!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında, İş yerlerine 'yapı kullanma izin belgesi' aranmadan ruhsat verilebileceği belirlendi...



Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile emlakçılardan, oto galerilere kadar birçok iş yerini ilgilendiren düzenlemeler hayata geçirilecek. 

Yönetmelikte 2018'de İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması için bir düzenleme yapılmıştı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; yeni düzenlemeyle mağduriyetlerin giderilmesi hedeflendi. 

Fakat bu madde uyarınca verilen yapı kayıt belgeleri yönetmelikteki bazı hükümler sebebiyle ruhsat başvurularında bazı sorunlar ortaya çıkardı. Bu durum da bu belgeye sahip ve ticaretle uğraşan vatandaşlara mağduriyet yaşattı.

Bakanlık hazırladığı yönetmelik taslağıyla bu sorunu engelleyecek tedbirler de aldı. Buna göre, ticari amaca yönelik yapı kayıt belgesi alınmış iş yerleri için gerekli can ve mal güvenliğine ilişkin koşullara sahip olması durumunda "yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın" iş yerlerine ruhsatlandırma hakkı tanındı. 

Emlak ofislerine 20 metrekare zorunluluğu geliyor!

İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarıyla ilgili önemli değişiklikler geliyor!