İmar barışı ödemeleri için son hafta!

İmar barışı ödemeleri için son hafta! İmar barışı ödemeleri için son hafta!

İmar barışı ödemeleri için son haftaya girildi. İmar barışına başvuranların 30 Haziran'a kadar yapı kayıt bedelini ödemeleri gerekiyor.31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsayan imar barışı uygulamasında başvurular sona erdi. İmara uygun olmayan kaçak yapıları kapsayan imar barışı için ödemeler yeniden alınmayacak.

İmar barışı ödemeleri için son haftaya girildi. Aftan yararlanmak isteyen vatandaşların 30 Haziran'a dek ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Yaklaşık bir senelik süreçte uygulamaya 10 milyon 350 bin vatandaş başvuruda bulundu. 

İmar Barışı Konut Kredisi Faiz Oranları

Ödemelerde taksit uygulamasının yapılmadığı İmar barışı için peşinatı bulunmayan vatandaşlara bankalar yüzde 1.55’den başlayan faiz oranları ile imar barışı konut kredisi kullandırıyor. Kredi sadece yapı kayıt belgesi bedelince 5 yıl vadeye dek kullanılabiliyor.

Ziraat Bankası 12 ay vadeye kadar imar barışı kredilerini yüzde 1.55 faiz oranı ile sağlıyor. 60 ay vadeli imar barışı konut kredisi ise yüzde 1.69 faiz oranı ile sunuluyor.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerler esas alınarak belirleniyor.

Tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye bin lira, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye bin 600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin lira, güneş enerjisi santrallerinde (GES) ise megavat başına 100 bin lira olarak hesaplanıyor.

İmar barışına 10 milyon 350 bin kişi başvurdu!