İmar uygulamasında yeni döneme geçildi!

İmar uygulamasında yeni döneme geçildi! İmar uygulamasında yeni döneme geçildi!

1 Haziran 2019’dan itibaren imar uygulaması görmemiş alanlarda hazırlanıp onaylanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Karar, 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi.2019 yılı bizler için, büyük değişikliklerin yürürlüğe gireceği bir yıl oldu.  Ocak 2019 itibariyle hayatımıza giren bazı yenilikler olacak. Peki 2019 yılında bizleri bekleyen yenilikler neler? İşte detaylar...

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle birlikte 2018'de TBMM'de birçok yasal düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeler 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe girecek.

PLASTİK POŞETLER ÜCRETLİ OLACAK: Market alışverişlerinde plastik posetler ücretli hale gelecek. Plastik alışveriş posetleri en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

ZORUNLU BİSİKLET YOLU: 1 Haziran 2019’dan itibaren imar uygulaması görmemiş alanlarda hazırlanıp onaylanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

İNTERNETE VERGİ: Google, Youtube, Facebook gibi yurt dışı platformlara ve "internet fenomeni" olarak tabir edilen kişilere verilecek reklamlar ve aracılık hizmetleri, ödemeler üzerinden stopaj uygulamasıyla vergiye tabi olacak. 

KREDİ KARTI FAİZİ DEĞİŞMEYECEK: Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde 2019 yılı birinci çeyreğinde uygulanacak azami faiz oranlarını değiştirmedi. Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2.25, aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2.75 olarak uygulanmaya devam edecek.

Murat Kurum: Bisiklet ve yürüyüş yolu yapma zorunluğu getiriyoruz!

Yeni imar planlarında bisiklet yolları zorunlu olacak!