İngiliz Sülün Osman'ın oyunu Çorlu'ya yaradı

İngiliz Sülün Osman'ın oyunu Çorlu'ya yaradı

Bodrum'da yabancıya ilk konutu satan Özçelik Grubu, İngiliz emlak dolandırıcıları artınca soluğu Çorlu'da aldı. Şimdi 680 konutla Trakya'nın en büyük projesini yapıyor. 

TARİHTE tapusuz arsaları birden fazla kişiye satmasıyla bilinen `Sülün Osman'ın yabancısı da türedi. Yabancı Sülün Osman'lar genellikle İngiliz ve İrlandalı. Mesken tuttukları yer ise Türkiye'nin en gözde dünyaca tanınmış turizm bölgesi Bodrum. Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul tercihinde ilk sırada yer alan Bodrum'da kamuoyuna yansımayan yüzlerce dolandırıcılık hikayesi olduğu belirtiliyor. Artık yabancıların yabancıları Bodrum üzerinden dolandırdığını söyleyen inşaat sektöründe 25 yıldır faaliyet gösteren Özçiçek Grubu'nun patronu Harun Özçiçek, Bodrum'daki İngiliz Sülün Osmanlar'dan bıkıp ağırlığını Trakya'ya verdiğini söylüyor. Bodrum'da yabancılara ilk konut satışını başlatan Harun Özçiçek 10 yıldır faaliyet gösterdiği Bodrum'da 200'den fazla konut yaptığını kaydediyor.

DOLANDIRICI BU KEZ YABANCI

Özçİçek, Bodrum'dan Trakya'ya geçiş hikayesini şöyle anlatıyor: `Mayıs 2005'ten itibaren Türkiye'de konut patlaması olunca Bodrum'da da projeler artmaya başladı. Özellikle yabancılar Bodrum'daki satışı görünce bürolar açıp emlakçılık yapmaya geldi. İş öyle bir boyut aldı ki `yabancılar yabancıları Bodrum üzerinden dolandırmaya' başladı. İspanya, Portekiz gibi ülkelerde de yabancılar emlakçılığa başladığında işlerin sarpa sardığını geçmişten biliyoruz. Biz de tüm projelerimizi tamamlayıp, Bodrum'daki tüm işlerimizi kestik. Ve Trakya'daki Çorlupark projemize başladık.'

Çorlupark kasımda satışa çıkıyor

680 konutluk Çorlupark projesinin Trakya'daki en büyük toplu konut projesi olduğunu kaydeden Özçiçek şu bilgileri verdi: `TOKİ de dahil bölgede bu büyüklükte proje olmadı. 2006 yılında ortağımızla Propa AŞ'yi kurduk. Belediye ve valilik arasındaki hukuksal problemler giderilince proje tekrar hızlı bir şekilde başladı. 19 Kasım'da yeniden satışa çıkıyoruz. İlk başta kampanyalı 200 konut satılacak. Fiyatlar 65-165 bin YTL arasında değişiyor.' Özçiçek, `Neden Çorlu' sorusuna `Çorlu'nun şu anda 300 bin nüfusu var. Bölge sanayi bölgesi. İstanbul'un gelişim projeleri, havaalanıyla ilgili beklentilere göre bölgenin nüfusunun 2010 yılında 1 milyon olması bekleniyor' yanıtını verdi. Propa, bu projede ham olarak aldığı arazileri imarlı arsaya dönüştürerek tam anlamıyla bir arazi geliştirme projesi uyguluyor. Propa, Çorlupark'ın arazi ve konsept geliştirme aşamasında, Türk inşaat sektörünün tanınmış firmalarından olan Prokon ve Ekon'u ortakları arasına alan bir yapısal değişikliğe gidildi. 2009'da tamamen bitecek Çorlupark projesinin toplam maliyeti 90 milyon dolar. Çorlupark'ın önemli özelliklerinden birinin de tüm Trakya'ya hitap eden 90 bin metrekare kapalı alana sahip alışveriş ve yaşam merkezi olduğunu söyleyen Özçiçek `Residence konseptini bölgeye ilk defa getireceğiz' dedi.

`Hayali projeler satıyorlar'

Şu anda Bodrum ve civar bölgelerde 10 bine yakın evin talep olmadığı için beklediğini söyleyen Özçiçek `Hayal projeler satıldığını duyuyoruz. Örneğin Hollandalılar'ın 2 bin kişiye konut sattığı konuşuluyor. Ortada proje yok. Uçakla getirip, boş arsaları gösteriyorlar ve pazarlıyorlar. Pazarlarken de Türk makamlarından izinler çıktığında tapuların verileceği söyleniyor ve sözleşme yaparak insanlardan para alıyorlar. Bu gelişmeler yurtdışında Türkiye'ye bakışın değişmesine de neden oluyor' diye konuştu. Uluslararası konut fuarlarında yabancıların Türkiye aleyhine propaganda bile yaptığını söyleyen Özçiçek, fuarlarda hukuk şirketlerinin türediğini ve bu propagandayla Türkiye'den ev almak isteyenlere 1-2 bin pound karşılığında hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

 

YENER YALÇIN/STAR