İngiltere'de konut fiyatları geçen yıl yüzde 1,4 arttı!

İngiltere'de konut fiyatları geçen yıl yüzde 1,4 arttı! İngiltere'de konut fiyatları geçen yıl yüzde 1,4 arttı!

İngiltere’de konut fiyatları 2019 yılında yüzde 1,4'lük artış kaydetti. Verilerde, son aylarda ilk kez ev sahibi olacakların konut alımı ile daha ilgili oldukları açıklandı.


Konut kredi kuruluşu Nationwide tarafından yapılan açıklamalarda ülkede konut fiyatlarının geçtiğimiz yıl yüzde 1,4 yükseldiği açıklandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İngiltere’de ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılışına ilişkin endişelere karşı, son aylarda ilk kez ev sahibi olacakların konut alımı ile daha ilgili oldukları açıklandı.

Konu hakkında değerlendirmeler yapan Nationwide Baş ekonomisti Robert Gardner, konut piyasasında yaşanan aktivitenin yavaş olmasına karşı yine de istikrarlı izlediğini açıkladı.

Gardner, İngiltere’de geçtiğimiz yılın aralık ayında konut fiyatlarındaki artışın aylık bazda yüzde 0,1 olduğunu belirterek, ülkede ortalama bir konutun fiyatının yaklaşık 215 bin 282 sterlin olduğunu sözlerine ekledi.

Garrington Property Finders şirketinin yöneticisi Jonathan Hopper ise, “Şu anda oldukça kırılgan olan konut piyasasının erken zamanları. Fakat yine de önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının hızla arttığını görebiliriz”. açıklamasında bulundu.

Uzmanlar, İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin 12 Aralık’ta yapılan seçimde parlamentoda çoğunluğu elde etmesi sonrasında AB’den çıkış sürecini daha belirgin bir hale getirdiğini, bunun da bir süredir beklemede olan konut yatırımcılarını canlandığını kaydetti.