İngiltere'de konut fiyatları 2019'da yüzde 1,4 arttı!

İngiltere'de konut fiyatları 2019'da yüzde 1,4 arttı! İngiltere'de konut fiyatları 2019'da yüzde 1,4 arttı!

Konut kredi kuruluşu Nationwide verilerine göre; İngiltere’de konut fiyatları 2019'da yüzde 1,4'lük arttı...Konut kredi kuruluşu Nationwide’den yapılan açıklamada İngiltere'de konut fiyatlarının geçen yıl yüzde 1,4 artış gösterdiği açıklandı.

Nationwide’nin açıklamasında, İngiltere’de ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılışına ilişkin endişelere rağmen, son aylarda ilk kez ev sahibi olacakların konut alımı ile daha ilgili oldukları ifade edildi. 

Nationwide Baş ekonomisti Robert Gardner, konut piyasasındaki aktivitenin yavaş olmasına rağmen yine de istikrarlı seyrettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Gardner, ülkede geçen yılın Aralık'ta konut fiyatlarındaki artışın aylık bazda yüzde 0,1 olduğunu anımsatarak, ülkede ortalama bir konutun fiyatının yaklaşık 215 bin 282 sterlin olduğunu hatırlattı.

Garrington Property Finders şirketinin yöneticisi Jonathan Hopper, "Şu anda oldukça kırılgan olan konut piyasasının erken zamanları. Fakat yine de önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının hızla arttığını görebiliriz" dedi.

Uzmanlar, İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin 12 Aralık’ta yapılan seçimde parlamentoda çoğunluğu elde etmesinin ardından AB’den çıkış sürecini daha belirgin bir hale getirdiğini, bunun da bir süredir beklemede olan konut yatırımcılarını harekete geçirebileceğini ifade etti.