ABD’de konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 10.2 oranında arttı!

ABD’de konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 10.2 oranında arttı!Case Shiller Endeksi’ne göre 2013’ün ilk çeyreğinde ABD’de konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.2 oranında artış gösterdi. Sektör 6 yıldan beri ilk defa iki basamaklı büyüme kaydetti


Konut fiyatlarındaki artış ülkenin en zenginlerinin servetlerine servet katmaya da devam etti. Bill Gates’ten basın imparatoru olarak bilinen Randolph Hearst’a kadar birçok ünlü ismin yaşadığı konutların değeri 3-4 kat arttı 


ABD ekonomisinde gözlemlenen düzelme işaretleri öncelikli olarak ülkedeki konut fiyatları ve konut satışlarında yaşanan artışlardan anlaşılıyor. Sektördeki gelişmeleri takip eden Case Shiller Konut Endeksi’ne göre 2013’ün ilk çeyreğinde ABD’de konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.2 oranında artış gösterdi. Böylece konut fiyatlarının zirve yaptığı 2007 yılından beri sektör ilk defa iki basamaklı büyüme rakamlarını gördü. Uzmanlar yükseliş trendinin 2014’ün ilk yarısına kadar devam edeceğine ancak daha sonra artış oranlarının yavaşlamaya başlayacağına işaret ediyor. 


DETROIT TOPARLANIYOR

Haziran ayında toplam 5 milyon konutun satılması yılbaşından beri gözlemlenen yükseliş trendinin sürdürülebilir olduğunu destekledi. Bir önceki yıla kıyasla yüzde 15’lik bir artışa işaret eden rakam morallerin yükselmesine de neden oldu. Ekonomik zorluklar nedeniyle konut satışları ve fiyatlarının rekor seviyede gerilediği Detroit gibi şehirlerde ise rekor artışlar kaydedildi. Buna göre konut fiyatlarındaki artış geçen senenin aynı dönemine kıyasla San Francisco’da yüzde 24, Las Vegas’ta yüzde 23’e ulaşırken, Sacramento’da yüzde 21, Detroit’te ise yüzde 18 olarak gerçekleşti. 


KAYBEDENLER DE VAR

Ancak konut fiyatlarının zirve yaptığı 2006-2007 döneminde rekor fiyatlardan lüks gayrimenkul alanların kaybı ise bazı bölgelerde halen devam ediyor. 

Habertürk/Mahmut Sancak