İngiltere'de konut kredileri Mart ayında 35,6 milyar sterline yükseldi!

İngiltere'de konut kredileri Mart ayında 35,6 milyar sterline yükseldi!İngiltere’de 2021 yılının mart ayında konut kredisi borçlanması 35,6 milyar sterline yükseldi.


İngiliz konut kredi kuruluşu Nationwide tarafından yapılan açıklamada, İngiltere'de 2021 Mart'ta tüketicilerin aldığı toplam konut kredilerinin bir önceki senenin aynı ayına kıyasla 11,8 milyar sterlin arttı ve toplam 35,6 milyar sterline çıktığı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yapılan açıklamada, bunun aylık bazda 1993'ten  bu yana en yüksek konut kredi borçlanması olduğu bildirilirken, İngiltere'de 2021'in başından bu yana ortalama bir konutun fiyatının 15 bin 916 sterlin artarak 238 bin 831’e çıktığı belirtildi.

İngiltere

Uzmanlara göre, İngiltere’de tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin tedbirlerin kademeli şekilde gevşediği 2021'in bahar aylarında tüketicilerine konut talebinde ciddi artış görülüyor.

İngiliz hükümeti koronavirüs salgını boyunca ekonomiyi ve konut sektörünü canlandırmak için emlak işlem vergisine muafiyet getirdi.

Son dönemlerde konut sektöründe talebi canlandıran bu vergi muafiyeti, 2021 Haziran sonuna kadar devam sürecek.

Vergi muafiyeti, 500 bin sterlin değerindeki bir konutta yaklaşık olarak 15 bin sterlinlik kısma denk geliyor.

 

İngiltere'de gayrimenkul yatırımları patladı!