28 / 05 / 2022

İnşaat makineleri, Ankara'nın yıldızı parlayan sektörlerinden!

İnşaat makineleri, Ankara'nın yıldızı parlayan sektörlerinden!

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Ankara'nın yıldızı parlayan sektörlerini, bişim, savunma ve havacılık, iş ve inşaat makineleri, ilaç ve tıbbı cihazlar ile tarım sektörleri olarak açıkladı... Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, sahip olduğu potansiyel ve dinamikler ile Türkiye'de yürürlükte olan vergi ve sosyal güvenlik sisteminin genel cazibesinin Ankara'yı hem yerli hem de uluslararası yatırımcılar için ideal bir yatırım destinasyonu haline getirdiğini söyledi. Şayık, "Ankara, sahip olduğu üniversite, araştırma altyapısı ve insan kaynaklarıyla Türkiye'nin doğal teknoloji üssü" dedi... 

Para Dergisi'nde yer alan habere göre; Arif Şayık, Ankara'nın yıldızı parlayan sektörlerini, bişim, savunma ve havacılık, iş ve inşaat makineleri, ilaç ve tıbbı cihazlar ile tarım sektörleri olarak açıkladı.

Son birkaç yıl içinde yapay zeka uygulamaları ve nesnelerin internetinin tüm sektörlerde olduğu gibi iş ve inşaat makineleri sektöründe de gündemdeki konulardan biri olduğunu dile getiren Şayık, sektörde özellikle güvenlik risklerinin azaltılması ve inşaat sahalarında makinelerin ve çalışanların etkin çalışmasına yönelik uygulamaların ağırlık kazanacağını vurguladı. Şayık, "Gelecekte yaygınlaşması beklenen uygulamalara bakıldığında ağır ekipmanlar üzerinde veri toplama kameraları ve insansız hava araçları yardımıyla operatörlerin daha etkin çalışmasına yönelik bilgilendirmeler sağlanacak.