İnşaat malzemelerinde yerli ürün kullanılsın!

İnşaat malzemelerinde yerli ürün kullanılsın! İnşaat malzemelerinde yerli ürün kullanılsın!

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, "Made in Turkey" algısının iç pazarda güçlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) "Made in Turkey" çağrısı yaptı. İMSAD inşaat malzemelerinde yerli ürün tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti. 


Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, "Birkaç ürün dışında hemen hemen ithal edilen ürünlerin hepsi ülkemizde var. Öyleyse neden ithal tercih ediliyor bu araştırılmalı. İç pazarda güven artmalı. Mesela muslukta kilosu 9 liraya ihracat yapıp, 19 liraya ithalat yapıyoruz. İş adamları çıkıp ihracat artsın diyor, müştemilatta yerli ürün kullanıp kendi evinde ithal ürün tercih ediyor. Ürün kalitesi anlamında hiçbir sorun yok, sorun algıda" açıklamasında bulundu.


Kıymet bilinmeli

Türk inşaat malzemesi sektörü 100 ülkeye ihracat yapıyor. İhracat geliri de 2017'de 16 milyar doları aşyır. Başkan Erdoğan, "Ancak ihracat birim fiyatının 4 katı kadar ithalatımız var. Yurtdışı kadar yurtiçinde de ‘Made in Turkey’in kıymetini bilmeliyiz. 2017 yılı inşaat malzemelerinin ortalama fiyatı 1 kilogramda 50 sent olarak gerçekleşti. Bu 50 senti, 1 kilogramda sadece 10 sent artırarak 60 sente çıkardığımızda, ihracat gelirimiz ortalama 3 milyar dolar artar" dedi. 


Tahsilat sorunu

inşaat malzemecilerinin tahsilat sorunu yaşadığını ifade eden Erdoğan, "Tahsilat konusu sektörümüzün en önemli sıkıntısı. Konutlar satılamıyor, müteahhitler parasını alamıyor, bu da doğal olarak malzemecileri etkiliyor. Buna bağlı olarak Güven Endeksi de 100 üzerinden 60’lı rakamlarda seyrediyor. Dolayısıyla işlerimiz her ne kadar iyi olsa da ekonomik beklenti konusunda herkes kaygılı. Uzun vadeli bakışın ülke ekonomisinde tanımlanması, tahsilat tarafındaki sıkıntının da bir an önce çözülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. 

pus