İnşaat malzemesi sektöründe 2021’de yüzde 6-7 büyüme bekleniyor!

İnşaat malzemesi sektöründe 2021’de yüzde 6-7 büyüme bekleniyor!

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Tayfun Küçükoğlu, 2020 yılında dalgalı bir grafik izleyen sektörde 2021'de yüzde 6-7 büyüme öngördüklerini belirtti.


Sektörün 2021 performansını belirleyecek ilk unsurun, dünyada ve Türkiye'de pandeminin seyri olacağını belirten Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Tayfun Küçükoğlu; diğer ana unsurların ise ekonomide uygulanacak para politikası ile ekonomi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yapılacak reformlar olduğunu dile getirdi.

Sözcü'de yer alan habere göre; Küçükoğlu, sıkı para politikası ve yüksek faizlerin ise inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin 2021 performansını sınırlamasının söz konusu olduğunu belirtti. 

Sektörün önümüzdeki dönem beklentilerine ilişkin Reuters’a yaptığı açıklamada Küçükoğlu, “2021 yılında inşaat sektöründe yüzde 4, inşaat malzemeleri sanayisinde de yüzde 6-7 civarında büyüme beklentimiz var. 2021 performansını belirleyecek ilk ana unsurun, küresel ölçekte ve Türkiye'de pandeminin seyri olacağını diğer unsurun ise ekonomide uygulanacak para politikası, ekonomi, hukuk, demokrasi alanında yapılacak reformlar olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Küçükoğlu, şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın 2021 yılının da önemli bir bölümünde yüksek politika faizini koruyacağı öngörülüyor. Buna bağlı olarak konut kredisi ve TL ticari kredi faiz oranlarının da yüksek kalması bekleniyor. Dolayısıyla sıkı para politikası ve yüksek faizlerin inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin 2021 yılı performansını sınırlaması söz konusu.”

Küçükoğlu’nun verdiği bilgiye göre, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 8 büyüyen inşaat malzemeleri sanayi, ikinci çeyrekte ise yüzde 8 küçüldü. Sektör üçüncü çeyrekte ise yüzde 14.4 büyüme gerçekleşti. Küçükoğlu, “Son çeyrekte büyümeler devam etti ancak yılın sonlarına doğru salgınının yurt içi ve yurt dışında daha kuvvetli yaşanmaya başlanan ikinci dalgası sonucu işler yeniden yavaşlama eğilimine girdi” diye konuştu.

İMSAD’ın aralık Sektör Raporu’na göre, mevcut işler seviyesi Aralık’ta bir önceki aya göre 11.3 puan geriledi. Yeni iş siparişleri de Aralık ayında 5.9 puan düştü.

Küçükoğlu, “Sektörde yeni iş siparişleri haziran ve temmuz aylarında önemli artış gösterirken, Ağustos-Kasım döneminde iş siparişlerinde doygunluk yaşanmaya başlandı. Aralık ayında ise yeni alınan işler seviyesi hissedilir bir aylık düşüş gösterdi. Tamamlanan işler sonrası yeni siparişlerin kış ayları sonrası ve Covid-19 salgını etkilerinin azalması ile birlikte yeniden artmaya başlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Küçükoğlu, Covid-19 pandemesine bağlı kapatma ve kısıtlamaların 2021'in başında devam etmesi beklense de, 2021'in ikinci çeyreğinde küresel salgının etkisinin azalacağını öngördüklerini dile getirdi. 

Genel kredi büyümesinin 2021 yılında yüzde 15 seviyesinde kalmasının beklendiğine dikkat çeken Küçükoğlu; inşaat sektörünün kullandığı kredilerdeki büyümenin yavaşladığını, bu durumun sürmesinin ise inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin performansını sınırlayabileceğine dikkat çekti. 

Küçükoğlu’nun verdiği bilgiye göre, inşaat malzemeleri sanayi 2020'yi yaklaşık 6.8 milyar dolar ithalat ve 21 milyar dolara yakın ihracatla kapatmayı bekliyor.

İnşaat sektörünü 2021'de neler bekliyor?