İnşaat patronları 2019 yılı konut satış rakamlarını değerlendirdi!

İnşaat patronları 2019 yılı konut satış rakamlarını değerlendirdi!Konut satışları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,9 azalarak 1 milyon 348 bin 729 oldu. Konut sektörünün temsilcileri satış rakamlarını değerlendirdi. İşte o değerlendirme...


TÜİK 2019 satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; konut satışları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,9 azalarak 1 milyon 348 bin 729 oldu. Türkiye genelinde konut satışları 332 bin 508 ipotekli, 1.016 221 diğer satış türünde gerçekleşti. 2019 yılında ipotekli satışların payı yüzde 24,7 oldu. Türkiye'de 2019 yılında ilk el konut satışı 511 682, ikinci el konut satışı ise 837 bin 47 olarak gerçekleşti. İlk el konut satış  oranı yüzde 37,9, ikinci el konut satış oranı yüzde  62,1 oldu. Türkiye genelinde 2019 Aralık ayında ipotekli konut satışları bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 603,4 oranında artış göstererek 50 bin 278 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 10 bin 137 konut satışı ve yüzde  20,2 pay ile ilk sırayı aldı.

Yabancılara yapılan konut satışları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14,7 oranında arttı. Konut sektörünün temsilcileri satış rakamlarını değerlendirdi. İşte o değerlendirme...

İnşaat patronları 2019 yılı konut satış rakamlarını değerlendirdi!

 Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

 

“2020, kendi öz kaynaklarımıza döndüğümüz bir dönemin başlangıcı olacak”


 
"Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2019’da yabancı yatırımcıda rekor satışlara, iç piyasada ise çok önemli gelişmelere sahne oldu. 2019 yılının ilk 7 ayında iç piyasada durgunluğun hâkim olduğu sektörümüzde, bu dönemde yabancıya satışlar tarihimizde benzeri görülmemiş oranları yakaladı. Yıl ortalamasında yabancıya satışlar, yüzde 14.7 gibi önemli bir oran sundu. Yabancıların vatandaşlık hakkı tanıyan 1 milyon dolarlık yatırım şartının 250 bin dolara düşürülmesiyle 2019 yılında 6 bin 85 yabancı vatandaşlık hakkı elde etti. Kamu bankalarının başlattığı, özel bankaların da dâhil olduğu faiz indiriminin etkisiyle iç satışlarda yeniden hareketli bir dönem başladı. İndirimin etkisiyle kredili satışlardaki artış, yüzde 700 seviyesini aştı.Düşük faiz, uzun vadelendirme seçenekleri, yatırımcıları harekete geçirdi. Bu dönem, iç piyasada yılın tamamındaki satışlara çok büyük katkı sağlayarak, yılsonu hedeflerinin tutturulmasında en büyük pay sahibi oldu. TÜİK’in açıkladığı aralık rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 47.7’lik artış, 2020’nin hareketli bir yıl olacağını gösteriyor. Yılın başındayken, faiz oranlarının yüzde 0.79’a düşürülmesi çok olumlu bir gösterge. 2029’da satışların yüzde 24.9’unun kredili satışlardan geldiğini düşünürsek, faizlerin düşürülmesi, satışlardaki hareketliliğe dinamizm kazandıracak. 

2019 yılı, derslerle geçen bir dönemdi. Faizlerin yatırımcıları harekete geçiren gücünü hissettik. Döviz fiyatlarına bağlı olarak karlılık dengesi değişime uğradı. Tecrübesiz, krediyle dönmeye çalışan şirketler sektörümüzden çekildi. Aldığımız bu dersler, 2020 yılı ve sonrası için bize yol gösterecek. 2020’de giderek yükselen satış rakamları ile yeni ortaklıkları, projeleri konuşacağız. Yeni dönemde yatırımcılar köklü ve güvenilir, katma değeri yüksek projelere imza atan markaları tercih edecekler.
 
Önümüzdeki dönemde Türkiye ve dünya; özüne, öz kaynaklarına dönecek. Çünkü son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor. 2020 ve sonrasındaki dönem, şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir dönem olacak. Faiz indiriminin etkisiyle azalmaya başlayan konut stoğunun yerinde oluşan konut ihtiyacını bu şirketler karşılayacak. 

Bu dönemde Özyurtlar Holding olarak imzamızı taşıyan projelerin inşaat süreci hızla ilerlerken, tamamlanan projelerimizin de satışlarında da hız kesmedik. Ödül İstanbul projemizin yüzde 80’inin teslimini tamamladık.  Bahaş Holding işbirliğinde, Esenyurt’ta  inşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin ilk etap teslimlerine yaptık, şubatta 2’nci etap teslimlere başlıyoruz. Projenin ticari alanlarının yüzde 80’inin satışını tamamladık. Projeden daire alan yabancı yatırımcılarımız aracılığıyla 120 yabancı yatırımcı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazandı. Geçtiğimiz aylarda yatırımcılarımıza yönelik “Hemen Tapu, Hemen Teslim” dönemi başlattık. Yeni dönemde var olan yatırımlarımıza ek olarak, yeni yatırımlarımızla sektörün en büyük oyuncularından biri olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

 

İnşaat patronları 2019 yılı konut satış rakamlarını değerlendirdi!
 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

 

“2020’nin ilk 6 ayı,  sektörümüz için en kritik dönem olacak” 

 

“Sektörümüzde 2019 yılı yerli ve yabancı yatırımcılar açısından kritik gelişmelere sahne oldu. Yılın ilk 7 ayında faiz oranlarındaki artışa paralel olarak iç piyasada bir daralma oluşmuştu. Bu dönemde yabancı yatırımcı taleplerindeki yükselişle bu etkileri hafifletebildik. Satışlarda yabancı yatırımcı oranında gayrimenkul ve inşaat sektörünün görülmemiş oranları elde etmeyi başardık. Yılın tamamında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 14.7’lik bir artış yaşandı. Temmuz ortasında kamu bankalarının başlattığı faiz indirimi hareketiyle, iç piyasada yeniden canlanma dönemi başladı. Bu indirim, hızlı bir toparlanma etkisi yarattı. Yatırımcıların kredi başvurularındaki artış, bu durumun olumlu etkilerini gözler önüne serdi. Kredili satışlar, yüzde 700’ü aştı. Yılın son döneminde yaşanan hareketlilik, yılsonu hedeflerine ulaşılmasında çok büyük destek sağladı. TÜİK’in açıkladığı aralık rakamlarına göre, satışlarda yaşanan yüzde 47.7’lik ’lik artışın da bu destekte büyük payı var. Yılın son döneminde yerli yatırımcı, yılın genelinde ise yabancı yatırımcı oranındaki artışla sektörümüz bir toparlanma dönemini geride bıraktı.

2019’un temmuz ayında faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesi satışlardaki artışta söz sahibi oldu. Geçtiğimiz günlerde faiz oranlarının yüzde 0.79’a düşürülmesi, 2020’ye daha güçlü bir başlangıç yapmamıza vesile oldu. Buradan hareketle yeni dönemde hem satışlarda hem de yeni yatırımlarda ciddi hareketlilik bekliyoruz. Yeni dönem, yeni projelerin hayata geçirileceği bir yıl mesajı veriyor. Çünkü 2019’da hız kazanan satışlar, stokları da eritme noktasında önemli bir kazanım sağladı. 2020 yılının, azalan konut stoğuyla birlikte ortaya çıkan konut ihtiyacının giderilmesine yönelik yatırımlarla dolu, hareketli bir yıl olacağını düşünüyoruz. Özellikle 2020’nin ilk 6 ayı, sektörümüz için en kritik dönem olacak. Bu dönemde stok miktarının tümüyle eritilmesiyle, yılın ikinci döneminde yeni projelerde bir sıçrama bekleyebiliriz.

Bahaş Holding olarak 2019’da satışı ve inşaatı süren Meydan Ardıçlı ve Gop Plevne Konutları projelerimizin yerli ve yabancı yatırımcı beklentilerini karşılayan üst düzey donanımları ve sundukları yüksek katma değer ile 2019 yılında satışlarda artıya geçtik. 2020 yılında, oyuncak ve paslanmaz yapı malzemeleri sektörlerinde yaptığımız yatırımları güçlendirerek özellikle ihracatı arttırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Her iki sektörde de mevcut ihracatımızı en az yüzde 30 artırmayı planlıyoruz. İnşaat ve taahhüt işlerimizde, önümüzde çok sayıda kamu ihalesi var. Bu ihalelere girerek yeni taahhüt projeleri üstlenmeyi hedefliyoruz. Konut alanında geliştirdiğimiz Üsküdar’daki kentsel dönüşüm projemizin çalışmaları devam ediyor. Ayrıca masamızda İstanbul’un çok güzel ve özel yerlerinde yapmayı planladığımız konut projeleri var, tek tek hepsini değerlendireceğiz."
 

İnşaat patronları 2019 yılı konut satış rakamlarını değerlendirdi!

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı

“2020, yeni atılımların yılı olacak”

"Gayrimenkul ve inşaat sektörü sınavlarla dolu başarılı bir yıl geçirdi. TÜİK’in açıkladığı aralık rakamlarında gözlenen yüzde 47.7’lik artış, 2019 yılının tamamı için bir toparlanma etkisi yarattı. Sektörümüzün 2019 yılında özellikle yılın ilk aylarında iç piyasada yaşanan durgunluğa rağmen dik durabildi. Yılın tamamında yabancı yatırımcı satışlarındaki yükselişte tarihimizde görülmemiş oranları yakaladık. 2019 yılında yabancı konut satışlarında bir önceki yıla oranla yüzde 14.7’lik bir artış yakaladık.
Temmuz ayında başlayan faiz indiriminin etkisiyle iç piyasadaki satışlar hareketli bir yapı kazandı. Bu dönemde kredili satışlarda yaşanan artış, yüzde 700 seviyesini aştı. Bu oran, faiz indirimi ile birlikte uzayan vadelerin satışlar üzerindeki olumlu etkilerinin bir göstergesini oluşturuyor. Artan maliyetlere konut fiyatlarında artışa gidilmemesi, düşen faiz oranı ve uzun vadelendirme seçenekleriyle gelen talepler hızla sıcak satışa dönüştü.Her koşulda sektörde güven duyacağı şirketlerin projelerine yatırım yapmayı tercih eden yatırımcılar, bu süreci bir fırsat olarak gördü. Yatırımcılar, finansal açıdan güçlü ve tecrübeli şirketlerin kapısını çaldı.
2020’de sektörümüzde yeni projelerin, giderek artışa geçen satış rakamlarının konuşulacağı bir dönem bizi bekliyor.Mevcut konut stoğunun 2019 yılında tamamlanmasıyla birlikte yeniden büyük ölçekli projelerin yükseldiği, arz- talep dengesinin oluşturulduğu, daha düşük faiz oranlarını konuştuğumuz, yabancı yatırımcılar açısından yeni fırsatların gündeme geldiği bir yılı yaşayacağız. Yılın henüz başında faizlerin yüzde 0.79’a düşürülmesi de satışları artıran ciddi bir etki yaratacak. İçinde bulunduğumuz dönem sektörümüz adına yeni atılımların yapılacağı bir yıl olacak. 
İmza attığımız her projede başarıda sınır tanımayan bir marka olarak 2019’un son döneminde satışlarda yaşanan hareketlilik, 2020 için de yatırım planlarımızı hızlandırmamızı sağladı. Daralma dönemini başarıyla atlatan, güçlü finansal yapımız ve kurduğumuz güçlü ortaklıklarımızla da durgunluktan etkilenmeyen bir şirket olarak, yeni yatırım planlarımızı da bir miktar öne çekme ihtiyacı duyduk. Lübnanlı ortağımız ile kurduğumuz BOSS4 Gayrimenkul olarak yeni dönem için hazırlıklarımızı yaptık. Var olan konutlarımızın satışlarında hızla ilerlerken, Alya markası altında hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimizi hızlandırdık. Önümüzdeki 2 yılda 500’ü aşkın konuta imza atmayı planlıyoruz. Son dönemde satış ofislerimize gelen taleplerin hızla sıcak satışa dönüşmesi karşısında bu kararı aldık. Şirketimiz açısından da yeni projelerimiz aracılığıyla başarılarımıza başarı katacak bir dönemi hep birlikte yaşayacağız. "

İnşaat patronları 2019 yılı konut satış rakamlarını değerlendirdi!

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Piyasadaki canlanma hareketi, 2020 hedeflerini yükseltti”

"Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 2019 yılında ekonomi tarihimize geçen gelişmeler yaşandı. Sektörümüzü 2020 yılına hazırlayan bu süreçte, iç piyasada yılın ilk 7 ayında bir daralma yaşansa da bu dönemde yükselişe geçen yabancı yatırımcı oranı ile tarihimizde benzeri görülmemiş satışları gördük. Yılın ortalamasına baktığımızda, yabancı yatırımcı oranındaki artış yüzde 14.7’ye ulaştı. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesiyle, ağustos satışlarıyla birlikte iç piyasada yeniden canlanma dönemi başladı. Faiz oranlarında yapılan indirim ve uzayan vadeler sektöre ciddi bir dinamizm kazandırdı. Kredili satışlar yüzde 700’ü aştı. Faizler düşmeden önce sektöre yatırım yapmaktan uzaklaşan yerli yatırımcılar, faiz indirimiyle birlikte özellikle yapımı tamamlanan projelere yöneldi. Dolayısıyla satışlardan en büyük payı tamamlanan ve tapusu teslim aşamasında verilen konutlar aldı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre; aralık ayını yüzde 47.7’likartış, 2020 için çok olumlu sinyal veriyor. 
 
Piyasadaki canlanma hareketi, 2020 beklentilerini ve hedeflerini yükseltti.Yıla yeni bir faiz indirimiyle başladık. 0.79’luk faiz oranının etkilerini önümüzdeki ay göreceğiz. Satışlarda hız kazanan tablo, konut stoklarını azalttı. Dolayısıyla 2020 yılı için yeni konut ihtiyacı da doğdu. Arz- talep dengesinin orantılı olarak korunduğu projelerle sektörümüzün gelişimi için yeni lokasyonlar, yeni nitelikli projeler, yeni gelişim alanlarının keşfedildiği bir yılı hep birlikte yaşayacağız. Yatırımcılara güven sunan, kendi öz sermayesi ve müşteri potansiyeli ile ayakta duran, tecrübeli şirketlerin öne çıkacağı yeni bir dönem bizi bekliyor. Bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak kendi öz sermayesi ile ayakta duramayan, proje inşaatları durma noktasına gelen ve dolayısıyla yeni proje üretemeyen şirketlerin sektörümüzden çekilme süreci de 2020 yılında hız kazanacak.”

İnsay Yapı olarak kamu bankalarının başlattığı faiz indirimine ilk dâhil olan şirketlerden biri olarak satışlarımıza hız kazandırdık. Zaten satın almaya hazır bir yatırımcı potansiyelimiz vardı. Bu potansiyeli gün yüzüne çıkardık. Talep artışı giderek yükselen bir tablo sundu ve yılı yükselen bir satış hacmi ile kapattık. Sektörde tecrübe ve güvenin temsilcisi bir şirket olarak bu dönemde Pendik’te 9 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirdiğimiz 252 konut ve 15 ticari birimden oluşan 'Ondörtüç Pendik' projemizin satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürdük. Projemizdeki daireleri, 0.79 faiz oranı ve 180 ay vade avantajıyla yatırımcılarımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Yatırımcı ile temas kurmak, onların bütçelerine uygun ödeme seçenekleri sunmak gibi satış ve pazarlamaya yönelik faaliyetlerin önemine inanıyoruz. 2020 yılında bu yönde farklı kampanyalara imza atacağız. 

2019'da kaç ipotekli konut satıldı?

2019 Aralık'ta 202 bin 74 konut satıldı!

2019 yılında 1.3 milyon konut satıldı!

2019'da yabancıya kaç konut satıldı?