İnşaat sektörü yatırımlarında artış bekleniyor!

İnşaat sektörü yatırımlarında artış bekleniyor! İnşaat sektörü yatırımlarında artış bekleniyor!

Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi, 2017 Şubat Ayı Raporu’nu yayınladı. Verilere göre, Hazır Beton Endeksi, Ocak'ta yüzde 0,6 oranında artarak 100,38 seviyesine yükseldi.


Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi’yle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu. Aralık ayındaki dip değerinden sonra Faaliyet Endeksi’ndeki yükselmenin göze çarptığı şubat ayı raporunda, sektörün beklentisinin halen yüksek olduğuna dikkat çekildi. Rapor, Genel Hazır Beton Endeksi’nin 2016 15 Temmuz’dan bu yana ilk defa eşik değerinin üzerine çıkmasının hazır beton ve inşaat sektörlerindeki hareketlenmenin en net göstergesi olduğunu, ancak Hazır Beton Faaliyet ve Güven Endekslerinin eşik değerin altında olmasının sektördeki ivmenin yeterli olmadığını ortaya koydu.

Güven Endeksi sınırlı yükselişine devam etti


Şubat ayında sınırlı yükselişine devam eden Güven Endeksi yüzde 0,5 artış gösterdi. Ancak, Güven Endeksi’nin değeri, hazır beton sektöründe ekonomiye olan güvenin oldukça sınırlı olduğunu göstermeye devam etti. Ankete katılanların yüzde 76’sı yeni yatırım yapmayı düşünmediğini belirtirken, yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı yüzde 20’de kaldı. Ayrıca, istihdamda azalma yaşanacağını düşünenlerin oranının ocak ayında yüzde 29 iken şubat’ta yüzde 9’a gerilemesi Güven Endeksi’ndeki kısmi iyileşmeyi ortaya koydu.


Faaliyet Endeksi’ndeki artış yukarı yönlü harekete işaret etti


Faaliyet Endeksi’ndeki yüzde 1,5 oranındaki artış, şubat ayında inşaat faaliyetlerinde ve hazır beton üretimindeki yukarı yönlü harekete işaret etti. Fakat, ankete katılan firmaların ancak yüzde 35’i şubat ayında satışlarının artmış olduğunu belirtirken, aynı oranda üretici satışlarında geçen aya kıyasla bir değişme olmadığını ifade etti. Satışlarının azaldığını söyleyenlerin oranının halen yüksek olması sektördeki üretimin istenilen düzeyde olmadığını ortaya koyarken kayıtlı siparişlerin de benzer bir oranda dağılması bu durumu teyit etti.


Geleceğe yönelik beklenti çok küçük bir daralma gösterdi


Önümüzdeki dönem gidişatını göstermesi açısından büyük önem taşıyan Beklenti Endeksi ise şubat ayını yüzde 0,1 oranında gerileyerek, çok küçük bir daralma gösterdi. Anket katılımcılarının yüzde 56’sının satışların artacağını düşünmesi, yüzde 6’sının ise azalacağını belirtmesi önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin, geçen aya kıyasla önemli ölçüde iyimser olduğunu gösterdi.


Hazır Beton Endeksi şubat ayını artışla kapattı


Bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi de bu gelişmelerden olumlu yönde etkilenerek şubat ayını yüzde 0,6 oranında artışla kapattı. 2016 15 Temmuz’dan bu yana ilk defa eşik değerinin üzerine çıkan Hazır Beton Endeksi 99,78 seviyesinden 100,38’e çıktı.


Hazır Beton Endeksi Şubat Ayı Raporu sonuçları ile ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, aralık ayındaki dip değerinden sonra Faaliyet Endeksi’ndeki yükselmenin göze çarptığını ve sektörün beklentisinin halen yüksek olduğunu söyledi.


Yavuz Işık, 2017 yılı şubat ayı raporu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Genel Hazır Beton Endeksi’nin 2016 yılının 15 Temmuz’undan bu yana ilk defa eşik değerinin üzerine çıkması, hazır beton ve inşaat sektörlerindeki hareketlenmenin en net göstergesidir. Ancak, Hazır Beton Faaliyet ve Güven Endekslerinin eşik değerin altında olması, sektördeki ivmenin yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Tüm endeks değerlerinde, geçen yılın aralık ayından sonra son iki aydır devam eden bir yükseliş görülmektedir. Şubat ayında özellikle Faaliyet Endeksi’nin yükselerek Güven Endeksi’ni yakaladığı anlaşılmaktadır. Beklenti Endeksi’nin halen diğer endeks türlerinden yüksek olması, sektörün önümüzdeki 3 ayda inşaat sektörü yatırımlarında bir artış beklediğinin en net göstergesidir. Diğer taraftan Faaliyet Endeksi’nin yükselişe rağmen halen eşik değer altında olması, sektördeki hareketlenmenin yeterli düzeyde olmadığına işaret etmektedir. Ancak uygulamaya yeni konulan konut satışlarında KDV düzenlemesi, gayrimenkul sertifika uygulaması, alternatif finansman yöntemleri, kentsel dönüşümdeki yeni uygulamalar ve kamu yatırımlarının artması ile birlikte inşaat sektöründeki yükselme devam edecektir. Hazır beton endeksinin iyimser tablosuna karşılık geçtiğimiz aylarda da görülen sektörün nakit akışı sorunu devam etmektedir. Ocak ayında yüzde 48’in biraz üzerinde olan  tahsilat sürecinde bozulma yaşandığını dile getirenlerin oranının şubat ayında yüzde 50 olması nakit akışı açısından sektörde bir iyileşmenin olmadığını net bir şekilde ortaya koymaktadır.”Haber Milat Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay düzenli olarak hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği "Hazır Beton Endeksi"nin 2017 Şubat Ayı Raporu nu açıkladı. 


Hazır Beton Endeksi, Ocak ayına göre yüzde 0,6 oranında artarak 100,38 seviyesine yükseldi. Aralık ayındaki dip değerinden sonra Faaliyet Endeksi'ndeki yükselmenin göze çarptığı Şubat ayı raporunda, sektörün beklentisinin halen yüksek olduğuna dikkat çekildi. 


Rapor, Genel Hazır Beton Endeksi'nin 15 Temmuz 2016'dan bu yana ilk defa eşik değerinin üzerine çıkmasının hazır beton ve inşaat sektörlerindeki hareketlenmenin en net göstergesi olduğunu, ancak Hazır Beton Faaliyet ve Güven Endekslerinin eşik değerin altında olmasının sektördeki ivmenin yeterli olmadığım gösteriyor. 


Şubat ayında sınırlı yükselişine devam eden Güven Endeksi yüzde 0,5 artış gösterdi. Ancak, Güven Endeksi'nin değeri, hazır beton sektöründe ekonomiye olan güvenin oldukça sınırlı olduğunu gösteriyor. 


Ankete katılanların yüzde 76'sı yeni yatırım yapmayı düşünmediğini belirtirken, yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı yüzde 20'de kaldı. Ayrıca, istihdamda azalma yaşanacağını düşünenlerin oranının Ocak ayında yüzde 29 iken Şubat'ta yüzde 9'a gerilemesi Güven Endeksi'ndeki kısmi iyileşmeyi ortaya koydu. 


Faaliyet Endeksi'ndeki yüzde 1,5 oranındaki artış, Şubat ayında inşaat faaliyetlerinde ve hazır beton üretimindeki yukarı yönlü harekete işaret etti. Fakat, ankete katılan firmaların ancak yüzde 35'i Şubat ayında satışlarının artmış olduğunu belirtirken, aynı oranda üretici satışlarında geçen aya kıyasla bir değişme olmadığını ifade etti. Satışlarının azaldığını söyleyenlerin oranının halen yüksek olması sektördeki üretimin istenilen düzeyde olmadığını ortaya koyarken kayıtlı siparişlerin de benzer bir oranda dağılması bu durumu teyit etti. 


Önümüzdeki dönem gidişatını göstermesi açısından büyük önem taşıyan Beklenti Endeksi ise Şubat ayında yüzde 0,1 oranında gerileyerek, çok küçük bir daralma gösterdi. Anket katılımcılarının yüzde 56'sının satışların artacağını düşünmesi, yüzde 6'sının ise azalacağını belirtmesi önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin, geçen aya kıyasla önemli ölçüde iyimser olduğunu gösterdi. 

Bir süredir konut ve inşaat sektörüyle ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor. Tapu harçlarında indirim, damga vergisinin sıfırlanması, 60 aya sıfır faiz, 20 yıl vade gibi düzenlemelerin etkilerini görmeye başladık. 


2017 yılı hem alıcılar hem de satıcılar açısından iyi bir yıl olacağına benziyor. Darısı diğer sektörlerin başına diyelim.Milat


Haber Karar Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı


Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), beton üretiminin 2016 Temmuz ayından bu yana ilk kez eşiğin üzerine şubat ayında çıktığını açıkladı. 


THBB'nin raporunda, sektörün beklentisinin halen yüksek olduğuna dikkat çekildi. Şubat ayında sınırlı yükselişine devam eden Güven Endeksi yüzde 0.5 artış gösterdi. Ankete katılanlann yüzde 76'sı yeni yatırım yapmayı düşünmediğini belirtirken, yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı yüzde 20'de kaldı. THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksimdeki yükselmenin göze çarptığını ve sektörün beklentisinin halen yüksek olduğunu söyledi. Işık, KDV düzenlemesi ve gayrimenkul sertifika uygulamasının da sektöre hız kazandıracağı açıklamasında bulundu.


KararHaber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Türkiye Hazır Beton Birliği'nce hazırlanan 'Hazır Beton Endeksi', 2017 yılının Ocak ayına göre; Şubat'ta yüzde 0,6 oranında artarak, 99,78 seviyesinden 100,38'e yükseldi. 2016 Aralık ayındaki dip değerinden sonra Faaliyet Endeksi'ndeki artışın da göze çarptığı 2017 Şubat ayında, sektörün beklentisinin halen yüksek olduğu anlaşıldı. Genel Hazır Beton Endeksi'nin hain 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana ilk defa eşik değerinin üzerine çıkması hareketlenmenin en net göstergesi oldu.


VERİLER OLUMLU

Şubat ayında Güven Endeksi yüzde 0,5 artış gösterirken, ankete katılanların yüzde 76'sı yeni yatırıma yönelik beklemede olduğunu açıkladı. Yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı yüzde 20'ler seviyesine tırmandı.Yeni Şafak