İnşaat sektörü yılın ikinci yarısından umutlu!

İnşaat sektörü yılın ikinci yarısından umutlu!

2020 yılında ortaya çıkan koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen inşaat sektörünün 2021 yılının ikinci yarısında toplanması bekleniyor. 


İnşaat sektörü 2020'de ortaya çıkan pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin en başında geliyor. Koronavirüs salgınının başladığı ilk aylarda durma noktasına gelen sektör, yıl ortasında alınan iyileştirme önlemleri neticesinde kendini toparlayarak tüm zamanların konut satış rekorunun kırıldığı sene oldu. Akabinde dövizde yaşanan dalgalanmaların sürmesi ve konut kredisi oranlarının yükselişi sektördeki durgunluğu tekrar geri getirdi. Fakat sektör alınacak önlemlere bağlı olarak 20212in ikinci yarısından umutlu.

İnşaat sektörü yılın ikinci yarısından umutlu!

İnşa ettiği projelerle bulunduğu lokasyonların mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük eden Şua İnşaat, 2020'de pandemiye rağmen yıllık hedefinin yüzde 60’ını yaptı. Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, pandemi ile durgun zamanlar geçiren sektörde2021 yılında kalitesine kıyasla uygun fiyatlı projelerin alıcı bulacağını söyledi.

“Faizler yüzde 1,10’u geçmemeli”

Merkez Bankası’nın dövizde dalgalanmaya karşı baz fiyatlarını yükseltmesiyle konut kredisi oranlarında düşüş beklediklerini dile getiren Nimetullah Kaya, “Beklentimiz konut kredisi oranlarının yüzde 1,10’u geçmemesi yönünde. 2021yılının ikinci yarısından itibaren sektörde büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Firmaların finans durumlarına göre mevcut risklerini yükseltmeden,200- 400 konutluk, metrekare fiyatlarını da 5000 - 8000 TL aralığında belirledikleri projelerinin alıcı bulacağını öngörüyoruz” dedi.

İnşaat sektörü yılın ikinci yarısından umutlu!


“Orta Doğu ve Asya ülkelerinden yatırım bekliyoruz”

2021 yolında Orta Doğu ve Asya ülkelerinden yatırım beklediklerini açıklayan Kaya, ülkemizin bu bölgeler için yatırım bölgesi olduğunu belirterek, “Kentsel dönüşüm alanları haricinde tapu harç muafiyeti, T.C. vatandaşlık işlem prosedürlerinin hızlı sonuçlanması için işlemlerin kolaylaştırılması ve ödemelerin Türk Lirası olarak gerçekleştirilmesi durumunda yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize daha fazla yatırım yaparak konut talebini artıracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

İnşaat sektörü yılın ikinci yarısından umutlu!

“Balkonlu, yeşil alanlı ve düşük katlı projelere ilgi arttı”

Şua İnşaat olarak yola çıktıkları ilk günden bu yana “Daha iyi bir gelecek için ne yapabiliriz?” düşüncesiyle yol aldıklarını dile getiren Nimetullah Kaya,“Pandemiyle birlikte evlerde geçirilen sürenin artması konut tercihlerine de yansıyarak balkonlu, yeşil alanlı ve düşük kata sahip projelere olan ilgiyi artırdı. Bir anlamda bu tercihlerin sektörü 30 yıl önceki konut tiplerine geri götürdüğünü söyleyebiliriz” dedi.

 

2021’de gayrimenkulde yeni rekorlar gelebilir!