İnşaat sektöründe dijital dönüşüm sempozyumu düzenlendi!

İnşaat sektöründe dijital dönüşüm sempozyumu düzenlendi! İnşaat sektöründe dijital dönüşüm sempozyumu düzenlendi!

Türkiye’de ilk kez inşaat sektöründe dijital dönüşüm sempozyumu gerçekleşti. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler ve sektör temsilcileri sempozyumda bir araya geldi. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye’de ilk kez inşaat sektöründe dijital dönüşüm sempozyumu düzenlendi. Aralarında Cambridge, Carnegie Mellon ve Colorado State gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler, Amerika, Kanada, Avrupa ve Türkiye’den uzman konuşmacılar sempozyumda buluştu. İTÜ ve ODTÜ’nün öğretim üyelerinin destekleriyle Prota tarafından düzenlenen sempozyum Tasarla-Uygula-Yakala-İlerle olmak üzere 4 ana oturumda gerçekleşti.Sempozyumda kent mimarisi, altyapı, şehir planlaması ve dünyadaki örnekler anlatıldı.

Sempozyuma katılan Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Profesör Burcu Akıncı, “Çünkü şu anda yapısal işlerde, işlemlere ve başlıklara tek tek bakılarak sorunlar anlaşılmaya çalışılıyor. Burada BIM teknolojisi kullanıldığında ise daha binayı yaparken sorunları yakalayıp ne olduğunu anlayabiliyoruz, bu çerçevede çözüm üretebiliyoruz. Örneğin bir depremde binanın ayakta kalma ihtimali çok daha yüksek olacak” şeklinde konuştu.

BIM teknolojisiyle yapı sektöründe baştan sona kontrol altında olduğunu söyleyen Prota Genel Müdürü Danyal Kubin, “Örneğin BIM’le yapılan bir inşaatta kesinlikle su basması yaşamazsınız. İnsan hatasının olmadığı yapılar inşa edersiniz. ABD’de BIM ile yapılan ve kontrol edilen inşaatlarda hem maliyet yüzde 13 düştü hem de insana bağlı hataların hiç yaşanmadığı tespit edildi. Ultra ileri bir teknoloji. Prota olarak bu sempozyumu düzenlemekteki amacımız Türkiye’de de bu sistemin yayılmasını sağlamak. Türkiye’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ataköy- İkitelli, Kabataş Mahmutbey metroları BIM ile tasarlandı. Bu metrolar açıldıktan sonra hiçbir hata olmayacak. Hem daha kısa zamanda ve daha az maliyetli hem de daha ileri teknolojiyle yapılmış projeler bunlar. 3. Havalimanı BIM sistemine çok güzel bir örnek aslında. Burada birçok birim BIM ile tasarlandı. 3. Havaalanı dünyanın örnek projeleri arasında yer alıyor. BIM bir teknik, bir teknoloji bir sistem. Türkiye’de inşaat sektöründe birkaç yıl içinde bu teknoloji yaygın olarak kullanılacak. Bu sistemle çok daha mutlu bir ülke olacağız diye düşünüyorum. Sistemsizlik alışkanlık olmamalı. Bir altgeçidi tasarlıyorsanız birçok faktörü dikkate almalısınız. İnsan öngörüsü ve eliyle tasarlarsanız bir yerde hata yapıyorsunuz. Fakat BIM size müsaade etmiyor. İlk adımı BIM ile attığınız anda aradan birkaç yıl sonra dönüp baktığınızda mükemmel bir uygulamayla karşılaşıyorsunuz. Böyle bir yapıyı su basması mümkün değil. Bir işi yapmak kadar o işi denetlemek de önemli. Denetimsiz başarı çok fazla bir şey ifade etmiyor. Kaos ortaya çıkıyor. BIM ile birlikte sizi robotik teknoloji yönlendiriyor.” dedi.
 

pus