İnşaat sektöründeki durgunluk metrekare küçülttü

İnşaat sektöründeki durgunluk metrekare küçülttü

Han Yapı Genel Müdürü Ertuğ Yaşar, İsthanbul Evleri'nin konutun 800'e kadar çıkabileceğini belirtti.


Han Yapı Genel Müdürü Ertuğ Yaşar, İsthanbul Evleri'nin üçüncü etabında 660 adet olarak düşünülen konut sayısının metrekareleri düşürerek 800'e kadar çıkabileceğini, 35 metrekarelik 60-70 bin YTL'den satılabilecek nitelikle stüdyolar yapmayı planladıklarını ifade etti.
 
Stüdyo ve1+1 blok eklenecek

Konutların metrekare fiyatı düşmediği ama metrekarelerin azaldığını belirten Yaşar "İstanbul'da 200 bin YTL krediyi 5 yılda ödeyebilecek kişi oranın sadece yüzde 11. Satış fiyatını yükselttiğiniz sürece kendinizi talep olarak çok sınırlıyorsunuz. Türkiye'de ellerine geçen ilk parayla konut almak istiyor insanlar. Bunu harekete geçirmek için küçük mekanlar daha uygun" diye konuştu. Yaşar, sve 1+1'lere özellikle gençlerin ilgi göstermesini beklediklerini ve bu konutların projede ayrı bir ada üzerinde yer alacağını ifade etti.

"İnsanlar, bu ortamda yatırımlarını daha uygun fiyatlı bir projeye yönlendirip değerlenince satmayı düşünerek hareket edecektir" diyen Yaşar, 30-35 metrekarelik stüdyoları 60-70 bin YTL'den satarken, 60-70 metrekare olması planlanan 1+1'leri 90-120 bin YTL arasında satmayı ve lansmanı 2009 yılı başında yapmayı düşündüklerini söyledi. İkinci etapta satışların sürdüğünü hatırlatan Yaşar, birinci etap konutlarının ise temmuzda tümüyle teslim edilmiş olacağını sözlerine ekledi.

Bugün