İnşaata yeni yasal düzenlemeler geliyor!

İnşaata yeni yasal düzenlemeler geliyor!

İnşaata gelen yeni yasal düzenlemelerde, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Damga Vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisi ve Harçlarda önemli değişiklikler bulunuyor.Maliye Bakanlığı'nın hazırlığını yaptığı bir dizi vergi düzenlemesi, inşaat sektörü için tehlike çanlarının çalmasına sebep oldu. Gelir ve Kurumlar Vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Damga Vergisi ve Harçlarda önemli değişiklikler içeren yeni düzenlemenin, ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörüne büyük darbe vuracağı belirtiliyor.


"İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇÖKER"


Vahdet’e açıklamalarda bulunan ve isimlerinin gizlenmesini isteyen inşaat şirketlerinin yöneticileri, Maliye Bakanlığının çalışmasının kanunlaşması halinde zaten nakit sıkışıklığı yaşayan sektörün daha da daralacağını ve ciddi bir çöküntü yaşanabileceğini belirtiyor. Bakanlığın ateşle oynadığını vurgulayan inşaatçılar, konunun sektörle görüşülerek, daha dikkatli değerlendirilmesini istiyor. Aksi halde yapılacak hatalardan sadece inşaat sektörü değil buna bağlı olarak onlarca iş kolu da zarar görecek.


BAKAN AĞBAL KARARLI


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her fırsatta "ekonominin lokomotifi” olarak gördüğünü ifade ettiği inşaat sektörünün düzenlemeyle nasıl bir yol izleyeceği meçhul. Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın makro ekonomik dengeler açısından değişiklikleri zorunlu gördüğü ve geri adım atma niyetinde olmadığı belirtiliyor.


 

GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI VE ORTAKLIKLARINA FAALİYET HARCI Yeni düzenlemeyle GYO’lara hem kuruluşta hem de her yıl faaliyet göstermesi karşılığında harç ödeme zorunluluğu getiriliyor. Sektör temsilcileri, harçların bir işlem karşılığında alınabileceğini ancak hiçbir işlem yapılmadan her yıl sırf GYO faaliyetlerinin sürdürülmesi için yüksek tutarda harç alınmasının sektöre darbe vuracağının altını çiziyorlar.GAYRİMENKUL SATIŞLARINDAKİ İSTİSNA TUTARI YILLARA YAYILIYORMevcut yasalara göre bir şirket 2 yıldan beri sahibi olduğu gayrimenkulü sattığında elde edilen kazancın yüzde 75’i kurumlar vergisinden istisnadır. Yapılan yeni düzenleme ile artık bu istisna kaldırılacak. Bunun yerine her yıl için ayrı ayrı oranlar getirilecek. İnşaatçılar bunun kendileri için büyük bir felaket olacağı görüşünde.


BSMV İSTİSNASINDAN SADECE BİR DEFA YARARLANILABİLECEK


Hali hazırda vatandaşlar konut kredisi kullandığında Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) hesaplanmıyor. Böylece kullanılan krediye göre değişmekle birlikte vatandaşın yaklaşık binde 5 oranında maliyeti düşüyor. Yapılması planlanan düzenlemeyle, artık vatandaşlar bu haktan sadece bir defa faydalanabilecek. Bu durumda yatırım amaçlı birden fazla ev almak vatandaş için cazip olmaktan çıkacak.
Vahdet Gazetesi