İnşaattaki büyüme ülke ekonomisindeki büyümenin göstergesi!

İnşaattaki büyüme ülke ekonomisindeki büyümenin göstergesi! İnşaattaki büyüme ülke ekonomisindeki büyümenin göstergesi!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şube Başkanı Mustafa Gürses, "Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde de güçlü büyüme performansını sürdüreceğini ve yıl sonunda yüzde 7'nin üzerinde büyüme oranı sağlanacağını tahmin ediyoruz." diye konuştu.
Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şube Başkanı Mustafa Gürses, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşen yüzde 11,1 oranındaki GSYH artışının Türkiye adına oldukça sevindirici bir gelişme olduğu söyleyen Gürses, "Bu oran Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında yılın üçüncü çeyreğinde en çok büyüyen ülke olduğunu gösteriyor. Böylece, yılın ilk 9 ayında da ortalama olarak 7,3 puanlık bir gelişme sağlanmış oldu. Çift haneli bu büyüme oranı, ekonominin bütün aktörleri adına önümüzdeki döneme yönelik motive edici bir gelişme olarak ilave bir ehemmiyet arz etmektedir." diye konuştu.

 

 

Türkiye ekonomisinin önümüzdeki süreçlerde de büyümesine devam edeceğini de belirten Gürses, şöyle konuştu:

"Faaliyet kollarına göre dengeli bir artış olduğunu görüyoruz. Hizmetler, sanayi, tarım ve inşaat sektörlerinin tamamında artış gerçekleşmiştir. Sanayi sektöründe gözlenen yüzde 14,8'lik genişlemede imalat sanayisinin 15,2 puan artış kaydetmesi etkili olurken, hizmetler sektöründe 20,7 puan, tarım sektöründe 2,8 puan ve inşaat sektöründe 18,7 puan büyüme kaydedilmesi, Türkiye ekonomisinin topyekun bir büyüme kaydettiğini göstermektedir. Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde de güçlü büyüme performansını sürdüreceğini ve yıl sonunda yüzde 7'nin üzerinde büyüme oranı sağlanacağını tahmin ediyoruz. 2018 yılı böyle bir motivasyonla girdiğimiz ve önde gelen ekonomiler arasından pozitif olarak ayrıştığımız bir yıl olacaktır."

 

- "2018'in iyi bir yıl olacağını şimdiden söyleyebiliriz"

 

 

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı da üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 oranındaki büyümenin Türkiye ekonomisinin sağlamlığını gösterdiğini belirterek "Dünya genelindeki sıkıntılarla birlikte bölgesel meselelere rağmen Türkiye'nin büyümesini sürdürmesi önemli bir başarıdır. Sanayi üretimiyle tüketici güveni beraberinde ekonomide büyümeyi getirmiştir. Bütün bunlar istikrarın göstergesidir. 2018 yılının iyi bir yıl olacağını şimdiden söyleyebiliriz." dedi.

 

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztürk ise 3. çeyrekte gerçekleşen yüzde 11,1 oranındaki büyümeyle son 6 yılın rekorunun kırıldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

 

 

"Rekor büyüme, iş dünyası için moral kaynağı oldu. Bu oranlar Türkiye ekonomisinin sağlamlığını bir kez daha göstermiştir. Üretimde çarklar dönmeyi sürdürürken, ihracatla birlikte istihdam artışı da devam etmektedir. Dışarıda oluşturulan olumsuz algılara rağmen Türkiye ekonomisiyle ilgili en kritik verilerden biri olan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının bu seviyede seyretmesinden son derece memnunuz. Rehavete kapılmadan üretimlerimizi ve çalışmalarımızı aynı çalışkanlıkla sürdürmeliyiz." 

 

- "Ekonomi dimdik ayakta"

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan ise konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı:

 

 

"Ekonomimizin giderek büyümesi, dışa bağımlılıktan kurtularak yerli ve milli üretimini artırıyor olması sonucunda, dış mihraklar tarafından kurulan kirli senaryolarla ülkemiz uzun bir zamandır ekonomik bir kıskaca sokulmak isteniyordu. Tüm oyunlara rağmen Türkiye ekonomisi dimdik ayakta, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamları da bunun en büyük göstergesi. Türkiye ekonomisinin yapısal hiçbir sorunu yoktur. Ekonomimizin karşı karşıya kaldığı sorunlar ekonomi dışı etkenlerdir. Bizler aynı kararlılıkla, rehavete kapılmadan çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz."