İNTES, Afganistanda eğitim şantiyesi kuracak!

İNTES, Afganistanda eğitim şantiyesi kuracak!

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) "İnşaat Sektörü Mesleki Yeterlilik ve Eğitim Projesi" kapsamında Türkiye Eğitim Şantiyesinin bir benzerini Afganistanda kurarak, Afgan gençlere mesleki eğitim verecekİNTES Başkan Vekili Mustafa Demir, yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerin Afganistanda yaptıkları çalışmalarda Amerikan yetkililerin sertifikasyon talebiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, projeyle Türk işverenlerinin yanında çalışacak Afganistan ya da diğer ülke vatandaşlarının yeterliliklerinin tespiti ve gerekiyorsa mesleki eğitimlerin yapılmasının amaçlandığını söyledi.

Projenin en önemli girdisinin, Afganistan vatandaşlarının inşaat sektöründe kalıcı istihdamının sağlanması ve kendi ülkelerinin yanında bölge ülkelerinde de aranan iş gücü vasfına kavuşmaları olduğunu aktaran Demir, şu bilgileri verdi: "Bugüne kadar 50 mesleğin meslek standardını saptayan, bunların önemli bir kısmının mesleki yeterliliklerini de tamamlayan İNTES, bu mesleklerle ilgili TÜRKAKa akredite etme çalışmalarına başladı. Projenin uygulanmasıyla Afganistanda çalışacak Türklerin, Afganların ve diğer ülke işçilerinin sertifikasyonu gerçekleştirilecek. Mesleki yeterlilikleri ölçülecek, varsa noksanlıkları giderilecek. İnşaat sektörüne girmek isteyen Afgan gençler eğitilecek. Proje aynı zamanda bu gençlerin Türk firmalarının şantiyelerinde çalıştırılmalarını da hedefliyor. TİKA, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İNTESin ortaklaşa oluşturacağı bu sistem uzun dönemde Afganistanda kalıcı eserler bırakacak."

İlk aşamada belirlenen 25 mesleğin sertifikasyonunun sağlanacağını bildiren Demir, bu amaçla Afganistanda eğitici grup olarak çalışacak 50 kişilik bir Afgan grubun Türkiyede eğitime alınacağını söyledi.

"EKONOMİK SAVAŞIN KAZANILMASI GEREK

İNTES çatısı altındaki şirketlerin dünyada çok önemli yatırımlara imza attıklarını kaydeden Demir, "Dünyada çok önemli yatırımlara imza atan Türk müteahhitlerine nitelikli iş gücü kazandırmayı amaçlıyoruz. 2002 yılında Afganistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi sadece 20 milyon dolardı. 2007de 290 milyon dolara ulaştı. Bu ülkede inşaat sektörünün yatırım tutarı 3.6 milyar doları buldu. Afganistanda ekonomik savaş kazanılmadan güvenlik savaşının kazanılması mümkün değil. Genç nüfus işsiz. Bu sosyal projenin işsizliğe bir ölçüde çözüm getireceğini düşündük. Ülkemizde Türkiye Eğitim Şantiyesini kurduk. Dost ve kardeş Afganistanda da benzer bir eğitim tesisini kuracak olmaktan memnunuz" diye konuştu.

AA