İNTES: Fransa, Libya'daki müteahhitlik işlerine sulanıyor!

İNTES: Fransa, Libya'daki müteahhitlik işlerine sulanıyor!

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, Fransızların Libyadaki müteahhitlik hizmetlerine de "sulandıklarını" belirterek, "Bu bizler için o pazarda daha zor yol almamıza neden olacak" dedi

Koçoğlu, Swissotelde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında inşaat sektörü açısından 2011 yılının nasıl geçtiği ve 2012den neler beklendiğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin 2011 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 8,2 oranında büyüdüğünü hatırlatan Koçoğlu, inşaat sektöründeki büyümenin Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarını da geride bırakarak yüzde 10,6 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Sektördeki istihdam oranlarına da değinen Koçoğlu, bu yılın eylül ayı sonu 1 milyon 888 bin kişiye istihdam sağlandığını bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre 368 bin kişilik istihdam artışına karşılık geldiğini belirtti.

"AB, Libyanın parasını vermiyor"

İnşaat sektörünün yurt dışı performansı hakkında da bilgi veren Koçoğlu, Türkiyenin 94 ülkede toplam 206 milyar dolarlık iş hacmine sahip olduğunu, bu yıl üstlenilen 96 projenin değerinin de 22 Kasım itibariyle 18,4 milyar dolar olarak belirlendiğini bildirdi.

Yakın zamana kadar iç karışıklıkların yaşandığı Libyadaki yatırımlar hakkında da konuşan Koçoğlu, önemli bir pazar olan Libyada durumun normale dönmesinin kendileri açısından önemine dikkati çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın ricasıyla Libyada tahrip edilen binaların İNTES üyesi firmalar tarafından bedelsiz yapılmasının kararlaştırıldığını ifade eden Koçoğlu, bu jestin Türkiyenin Libyaya bakışı açısından örnek bir davranış olduğunu söyledi. Libyanın, Türkiyenin ilk müteahhitliğe başladığı ülke olduğunu kaydeden Koçoğlu, "Kanımızın da kaynadığı, ilişkilerimizin çok iyi olduğu bir ülke. Bu daha evvel ki dönemde de böyleydi. Yeni dönem kapalı kutu şu anda ama Türkiyenin Libyaya maddi ve manevi bakışı Libyalıların bizi daha çok sevmesine neden olmalıdır" dedi.

Fransanın müdahalesinin Libyayı "karıştırmasının" önemli bir sorun olduğunu dile getiren Koçoğlu, "Fransızlar oradaki müteahhitlik hizmetlerine de fazlasıyla sulanıyorlar. Bu bizler için o pazarda daha zor yol almamıza neden olacak" diye konuştu. Libyanın AB bankalarında 67 milyar, tüm dünyada da toplam 170 milyar dolar parası bulunduğunu belirten Koçoğlu, bu paranın Libyalılara verilmediğini söyledi. Başta Fransa olmak üzere AB ülkelerinin Libyanın kendi parasıyla Libyanın imarını gerçekleştirmelerinden endişe duyduğunu anlatan Koçoğlu, "Bu demokrasi ihracının altında yatan ana neden ekonomi. Genelde ABdeki ekonomik gidişatın negatif olması da onların bu tür ülkelere baskı yapmasına, savaşlara sebebiyet vermesinde en büyük etken diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türk müteahhitlerin Libyada 17,5 milyar dolar proje portföyünün bulunduğunu kaydeden Koçoğlu, savaş çıkmasaydı bu yıl sonuna kadar 3 milyar dolarlık daha iş alınabileceğini ifade etti.

"Bankalar kredi kanallarını artırmalı"

2012 yılından beklentilerini de paylaşan Koçoğlu, Türk bankalarının yapısının Avrupa bankalarından daha sağlam, karşılık oranlarının yine Avrupa bankalarına göre 2-2,5 kat daha fazla olduğunu belirtti. Küresel dünyada, bir yerdeki sıkıntının Türkiyeye de yansıyacağını ifade eden Koçoğlu, bu yansımanın etkilerinin inşaat sektöründe de hissedileceğini kaydetti.

İnşaat sektörü olarak daha önce girmedikleri ülkelere de gireceklerini bildiren Koçoğlu, üyelerinin orta Afrikanın hiç gidilmeyen ülkelerinde iş aldıklarını söyledi. Kentsel dönüşüm projelerine de değinen Koçoğlu, kentsel dönüşüm yapmak adına tarihi yapıların yıkılmaması ve sosyal yaşamın dengesinin bozulmaması gerektiğini dile getirdi.

"Dernekler menfaat peşinde"

Enerji yatırımları hakkında da görüşlerini aktaran Koçoğlu, bu konunun çok önemli olduğunu, cari açıktaki en önemli payın enerji kaynaklı olduğunu hatırlattı. Türkiyenin mümkün olduğu kadar kendi enerji kaynaklarını kullanması gerektiğine dikkati çeken Koçoğlu, bununla ilgili olarak enerji platformu kurduklarını söyledi. Bu platformun içinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızın da bulunduğunu anlatan Koçoğlu, HESlerin yapımındaki bazı bürokratik sorunların hızlı aşılabilmesinin platformun amaçlarından olduğunu belirtti.

Bu tip uygulamalar başlayınca çevrecilerin tepki gösterdiğini anlatan Koçoğlu, "Karadenizdeki derneklerin hepsi İstanbulda. Avukatlar, bütün yönetim İstanbulda. Köylülerin hepsi imza verdiler. Açık söyleyeyim (dernekler) ya güdümlüler ya da menfaat peşindeler. Belli bir maddi menfaat ellerine ulaşırsa bunlar da seslerini kesiyorlar" dedi.

Yapı denetimi

Yapı denetimi konusunda da değerlendirmeler de bulunan Koçoğlu, İNTESin 1988 yılında "Yapıda denetim, sorumluluk ve sigorta" başlıklı bir kitapçık yayımladığını hatırlattı. Bu yayını o dönem bütün ilgili bakanlıklara ve kuruluşlara verdiklerini dile getiren Koçoğlu, 1999 depreminden sonra yapı denetimi konusunun yeniden gündeme geldiğini söyledi.

Yapı denetimi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bir taslak çalışma hazırladığını belirten Koçoğlu, "Burada bizim en önemli argümanımız yok. Denetim firmasını müteahhidin kendisi seçiyor. Bunun mekanizma yoluyla seçilmesi lazım. Denetçiyi müteahhit seçmesin" önerisinde bulundu.

Sorular

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koçoğlu, bir gazetecinin Fransa ile yaşanan gerilimin sektöre olumsuz yansıyacağına ilişkin endişesinin olup olmadığının sorulması üzerine "Başbakanın tavrını kesinlikle destekliyorum. Keşke daha fazlasını yapsa" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozynin Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın karizmasını kıskandığını belirten Koçoğlu, "Başbakanın ciddi bir lider olmasını hazmedemiyorlar" yorumunu yaptı. Koçoğlu, kişisel olarak Fransa ile olan ilişkilerin ekonomiye zararı olacağını düşünmediğini söyledi.

Koçoğlu, "Karadenizdeki çevreci derneklerin maddi menfaat peşinde olduklarına" ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine, bu konu hakkında bilerek konuştuğunu belirterek, "Böyle riskli bir konuyu kafadan atamam" dedi.

AA