08 / 08 / 2022

İptal edilen 'Sahil Antalya Yaşam Parkı' ile ilgili ses kayıtları ortaya çıktı!

İptal edilen 'Sahil Antalya Yaşam Parkı' ile ilgili ses kayıtları ortaya çıktı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, 'Sahil Antalya Yaşam Parkı' işletme ihalesini tek taraflı iptal etmesinin ardından, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer’in ortaya çıkan ses kaydı tartışmaları aleevlendirdi...Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer’in 'Sahil Antalya Yaşam Parkı' işletme ihalesinin iptali ilgili ses kaydı ortaya çıktı. Ses kaydında "Orası inandığımız bir işletmeciye verilecek" ifadesi dikkat çekti.

Sabah'ta yer alan habere göre; Antalya Büyükşehir Belediyesi, önceki başkan Menderes Türel döneminde gerçekleştirilen Konyaaltı sahilindeki 'Sahil Antalya Yaşam Parkı' işletme ihalesini tek taraflı iptal etti. Muhittin Böcek'in "Konyaaltı'nı rantın değil halkın yeri yapacağız" diyerek ihaleyi iptal etmesindeki gelişmenin ardından ortya çıkan ses kayıtları dikkat çekti.

İTİRAF GİBİ SES KAYDI

CHP'li Böcek'in "Konyaaltı'nı rantın değil halkın yeri yapacağız" diyerek ihaleyi iptal etmesindeki amacının başka olduğu ise ses kaydıyla ortaya çıktı. Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer, sahildeki alt kiracılarla toplantı yaptı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ses kayıtları dışarı ulaştırıldı.

"GEÇİŞ DÖNEMİNİ ATLATALIM"

Tuncer'in yaklaşık 1.5 saat süren toplantıda "Buranın işletmesini çok önemsiyorum. Öncelikle zaman içinde belediye olarak oradaki hâkimiyeti kontrolümüz altına alalım. Başkanımız henüz bir karar vermemiş olmakla beraber, geçiş dönemini atlattıktan sonra aklında bir sistem var. İnandığımız ve bizim kontrolümüzdeki bir işletmeciye kiraya verelim" dediği ortaya çıktı.İhale iptaline ilk tepki eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'den geldi. Türel, böyle güzel bir projenin iptalinin izahı olmadığını ve CHP'nin intikam siyasetinin sonucu olduğunu vurguladı. Böcek'i eleştiren Türel, "Seçildikten sonra bir kez bile Konyaaltı Sahili'nde görülmediniz. Müfettişlerce sizin şikayetiniz üzerine incelemeye alınmış bir konunun sonucunu bile beklemeden attığınız adımların hesabını siz de vereceksiniz. Dolayısı ile sözleşme fesih yetkisi de başkandadır. Antalya'nın menfaatleri diyerek güya emin olduğunuz bir konuda acaba niye sözleşme iptal yazısını kendiniz imzalamadınız? Yoksa bu konuda imza atmaktan sizi alıkoyan bir korkunuz mu var?" diye konuştu.

KARAR MAHKEMEDEN DÖNDÜ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeninin tek taraflı olarak Konyaaltı Sahili Projesi İşletme İhalesini iptal kararı mahkemeye taşındı. Muhittin Böcek'in, yıllık 15 milyon TL zarar ettiklerini gerekçe gösterip işletme ihalesini iptal ettiği Konyaltı Sahili Projesi hakkında Antalya 2. İdare Mahkemesi 31 Ocak 2020 tarihinde 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Antalya'da daha önce dönemin Belediye Başkanı Mustafa Akaydın 100. Yıl Stat İhalesi'ni iptal etmiş, belediye, tazminat davası sonrası firmaya yüklü miktarda tazminat ödemek durumunda kalmıştı. Danıştay, bu tazminatı dönemin meclis üyelerinin ödemesine karar vermişti.

Ender Alkoçlar, Konyaaltı Sahili'ni 11 milyon TL'ye başka firmaya mı kiraladı?