Iro, Akasya AVM’de mağaza açacak!

Iro, Akasya AVM’de mağaza açacak!

Lüks perakendede yeni çağın en ünlü markaları arasında yer alan Fransız Iro, İstanbul’da mağaza açacak. Beymen işbirliğiyle Türkiye’ye gelen marka, ismini İngilizce ‘kahraman’ anlamına gelen ‘hero’ kelimesinden alıyor.Hazır giyimde Fransız lüksünün genç temsilcilerinden Iro, Türkiye’de ilk mağazasını açıyor. Beymen işbirliğiyle İstanbul’daki Akasya AVM’de mağaza kiralayan Iro, ağustos ayında yeni sezonla birlikte faaliyete başlıyor. Yeni çağın favori markaları arasında gösterilen, kadın ve erkek giyim koleksiyonları bulunan Iro’nun deneme satışlarındaki yüksek performansı sonrası mağaza açma kararı alındığını söyleyen Beymen Genel Müdürü Elif Çapçı, “Markanın en önemli özelliği lüks kumaşlarla, zamansız ve gayretsiz bir şıklık sağlayan modeller tasarlaması” diyor. Türkiye’de 2012’den itibaren Beymen Blender’larda koleksiyonun belli parçalarını sattıklarını belirten Çapçı, şöyle devam ediyor: “Deri ceket, blazer, jean ve dökümlü tişörtler en çabuk tükenen ürünler arasına girdi. Marka en çok satan markalarımız arasında ilk 3’e girdi. Satışları her sezon arttı ve sürekli yeni sipariş verir olduk. Bu talep sonucu işbirliğimizi genişletip ağustos ayının sonunda Akasya’da mono brand mağaza açmaya karar verdik.”


KLASİK TASARIM VE SOKAK STİLİ BİRLEŞTİ

Arik ve Laurent Bitton tarafından 10 yıl önce kurulan Iro, genç bir marka olmasına rağmen New York’ta sokak modasına etki edebilmesiyle popülaritesini artırdı. Moda eleştirmenlerinin “klasik lüks tasarımla sokak stilini başarıyla karıştıran marka” olarak andığı Iro’nun ismi de İngilizce ‘kahraman’ anlamına gelen ‘hero’ kelimesinden esinlenilerek verilmiş.


DEKORASYON ÜRÜNLERİYLE EVE DE GİRİYOR

Zürih’ten Paris’e, New York’tan Roma’ya popüler alışveriş kentlerinde pek çok butik açan markanın temeli 2004 yılına dayanıyor. Parisli şık kadın imajını sokak tarzına uyarlayan Iro’nun kurucuları olan Bitton kardeşler, giyimin ardından ev dekorasyonuna da el atmayı planlıyor. Yapılan açıklamalara göre, kısa bir süre sonra Iro markalı dekorasyon ürünleri de piyasaya çıkacak. 2014 yılında Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul’da açmaya hazırlanan markanın yeni durakları arasında Los Angeles, Münih, Kopenhag da bulunuyor. Ayrıca, New York’ta yeni bir mağaza açılması planlanıyor. Iro, e-ticaret sitesini de şubatta devreye soktu.


AKIN AKIN LÜKSE GELİYORLAR

Fransız markalar Türkiye’de lüks perakendeye rağbet gösteriyor. Galeries Lafayette’i Türkiye’ye getirecek Demsa, geçtiğimiz hafta Barbara Bui’nin de mağazasını açacağını açıkladı. Ancak orta segmentte faaliyet gösteren Promod ve Conforama gibi Fransız markalar ise pazarda tutunamadı.HaberTürk