İş yeri çevre temizlik vergisi 2019!

İş yeri çevre temizlik vergisi 2019! İş yeri çevre temizlik vergisi 2019!

Belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için tahsil edilen çevre temizlik vergisinin 2019 yılında ne kadart tahsil edileceği geçtiğimiz günlerde belli oldu. Peki, iş yeri çevre temizlik vergisi 2019 ne kadar oldu?

Belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için tahsil edilen çevre temizlik vergisi, iş yeri, konut ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için tahsil ediliyor. Vergi için ödenecek bedeller her sene yeniden belirleniyor.

2019 yılında uygulanacak çevre temizlik vergisi ücretleri belli oldu. Çevre temizlik vergisi 2019 bedelleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’nın 51 seri nolu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği, kapsamıdna açıklandı.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren konutlar ile işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi tutarları yeniden değerleme oranı olan yüzde 23,73'lük oranla yeniden tespit edildi. Peki, iş yeri çevre temizlik vergisi 2019 ne kadar?

İşyeri çevre temizlik vergisi 2019

İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi

İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde aşağıdaki tarifelere göre uygulanacak.

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer almaktadır.

Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

2464 sayılı Kanunun mükerrer 44 üncü maddesinin beşinci fıkrasına göre, büyükşehir belediyelerinde çevre temizlik vergisi, diğer belediyelerde uygulanan çevre temizlik vergisi tutarları %25 artırılarak hesaplanacaktır. Buna göre büyükşehir belediyelerinde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer almaktadır.

İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması

Konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5 binden az olan belediyelerde yüzde 50 indirimli olarak uygulanıyor.

Buna göre, kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5 binden az olan belediyelerde bulunan konutlara ait çevre temizlik vergisi su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına 14 kuruş olarak hesaplanacak; işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi tutarları ise aşağıdaki tarifeye göre tahsil edilecek.

2019 yılı çevre temizlik vergisi fiyatları belli oldu!

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 

pus