02 / 07 / 2022

İshak Paşa Sarayı, 7 bin metrekare camla korunacak

İshak Paşa Sarayı, 7 bin metrekare camla korunacak

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı 7 bin metrekare camla, kışın kardan yazın güneşten korunacakAğrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağındaki İshak Paşa Sarayı'nda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Sarayın tamamının 7 bin metrekare camla kaplanacağını, böylece yazın güneşten kışında kar ve yağmurdan korunacağını belirten Bulut, "Yağan karlar çamlar arasından gecen ısı sensörleri yardımıyla eriyerek oluklar vasıtasıyla dışarı atılacak. Bu vesileyle yağmur ve kar suları sarayın temeline zarar vermeyecek" dedi.

Çalışmaların 3 ay sonra biteceğini anlatan Bulut, "Büyük bir açılışla sarayımızın yeni yüzünü ziyaretçilerle buluşturacağız. İlerleyen yıllarda sarayın güçlendirme çalışmaları da yapılacak. Saray için ne gerekiyorsa yapılacak" şeklinde konuştu. Saraydaki cam kaplamayı yapan firmanın İnşaat Mühendisi Adnan Vural, geçen yıl ağırlıklı olarak güçlendirme, eksik ve bozuk yerlerdeki düzenleme yaptıklarını söyledi. Çatının alt yapısının hazırlandığını ifade eden Vural, "Koruyucu çatının üzerine cam ve alüminyum sistem, sarayı bundan sonra kar ve yağmur suyunda tamamen koruyacak. Eylül ayından sonra sarayı ziyarete gelenlerin içeriden gökyüzünü göreceği sözünü verebiliriz" dedi. (AA)

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Saraya camlı koruma

Doğubayazıt'taki İshak Paşa Sarayı, kardan ve güneşten korunması için 7 bin metrekare camla örtülecek.

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'ndeki tarihi İshak Paşa Sarayı, 7 bin metrekare camla kışın kardan yazın güneşten korunacak. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, Doğubayazıt'ın 5 km uzağındaki İshak Paşa Sarayı'nda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Sarayın tamamının 7 bin metrekare camla kaplanacağını belirten Bulut, 'Yağan karlar çamlar arasından gecen ısı sensörleri yardımıyla eriyerek oluklar vasıtasıyla dışarı atılacak. Bu vesileyle yağmur ve kar suları sarayın temeline zarar vermeyecek' dedi. Çalışmaların 3 ay sonra biteceğini anlatan Bulut, 'Büyük bir açılışla sarayımızın yeni yüzünü ziyaretçilerle buluşturacağız" açıklamasında bulundu.
Yenişafak