İŞKUR duyurdu! En az ilkokul mezunu, 7000 TL, 8000 TL maaşla 111 bin işçi alınacak!

İŞKUR duyurdu! En az ilkokul mezunu, 7000 TL, 8000 TL maaşla 111 bin işçi alınacak!

İş arayan vatandaşları sevindirecek haber İŞKUR'dan geldi. İŞKUR'dan müjde! 111 bin personel alımı yapılacak. Peki kimler başvuruda bulunacak? işte detaylar...




İŞKUR, iş ilanlarıyla her ay çok sayıda iş arayan işsiz vatandaşların istihdam edilmesini imkan sunarken iş bulma ve istihdam ettirme kurumunda açılan ilanlara göre 111 bin personel alımı yapılacağı kaydedildi. Bu senenin başından bu yana en çok elaman aranan sektörün başını ise imalat sanayisi oldu. Sektör tarafından ara eleman olarak istihdam edilen işçilere 8.000 liraya kadar maaş verileceği ifade edildi. İŞKUR işverenlerden kendisine gelen eleman talebi sayısını açıklarken sadece Nisan ayında İŞKUR’a işverenlerden 201 binin üstünde eleman başvurusu geldiği ifade edildi.

İŞKUR aciliyetle duyurdu! Bu hafta 5 bin lira maaşla 110 bin işçi alınacak! Güncel Mayıs 2022 İŞKUR iş ilanları...

YÜZDE 65 ARANAN PERSONEL İŞ BULDU

Kamupersonelinet'te yer alan habere göre, 2022'nin  başından itibaren 4 ayda ise İŞKUR’a yüzde 98’i özel sektörden olmak üzere 705 bine yakın işverenlerden başvuru olduğu belirtilirken Ocak-Nisan döneminde, işverenler en çok imalat sanayisinde çalışacak eleman aradığı kaydeildi. Nisan'da 139 bin 443 kişi, Ocak-Nisan döneminde de toplam 464 bin kişi işverenlerle anlaşarak işe yerleşmiş durumda olduğunu ve işverenlerin yüzde 65’i aradığı elamanı buldu.

İllere göre ise İstanbul’da 76 bin, Ankara’da 41 bin, İzmir’de 22 bin, Bursa’da 19 bin, Konya’da 17 bin, Adana’da 14 bin kişi yeni iş buldu. Bu iller ilk dört ayda işverenler tarafından en çok eleman talep edilen ve İŞKUR tarafından da işe yerleştirilen iller olarak kayda geçti.

İŞKUR duyurdu! En az ilkokul mezunu, 7000 TL, 8000 TL maaşla 111 bin işçi alınacak!

İKİNCİ SIRADA SATIŞ DANIŞMANI VAR

İşverenlerden, İŞKUR’a gelen 111 bin eleman talebinin 20 bine yakını işçi arayanlardan kaynaklandığı aktarılırken aranan meslekler arasında 2. sırayı ise satış danışmanlığı aldı. Bu noktada 5 bine yakın satış danışmanı alımı yapılacağı belirtildi.

Turizm sezonunun açılmasına az bir zaman kala işverenlerden bu alanda da eleman talebi yoğunluk yaşanmaya başladı. Son zamanlarda aşçısından servis elemanına, resepsiyonistinden animatörüne kadar turizmde çalışacak 5 binin üzerinde eleman aranıyor ki, bunların 2 bine yakını turizm ve otelcilik elemanı oluyor. Peki iş başvuru maaşları ne kadar, şartları neler? İşte ayrıntılar...