İsmet Yıldırım: Metris Cezaevi şehrin içinden kalkıyor!

İsmet Yıldırım: Metris Cezaevi şehrin içinden kalkıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Metris Cezaevinin şehrin içinde kaldığını belirterek, cezaevinin şehir dışına taşınması için uğraşacaklarını, o konuda bir çalışma bulunduğunu bildirdi


Yıldırım, Bayraktar & Gürsoy Yatırım Ortaklığının ilk projesi olan, Gaziosmanpaşada hayata geçirilecek VIA/PORT Venezianın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbulun yavaş yavaş değerini bulduğunu söyledi.

KİPTAŞın bugüne kadar 60 bin konut ürettiğini ifade eden Yıldırım, 13 milyon nüfusa sahip İstanbulun iki önemli aksı olduğunu, yeni yapılanmalarla İstanbulun nüfusunun 18 milyonu bulacağını belirtti.

Bugün açıkladıkları VIA/PORT Venezianın arazisi içinde yer alan beton boru fabrikalarının Hadımköye taşınacağını söyleyen Yıldırım, "Sadece bina dönüşümü değil, fabrika dönüşümü de böyle olur diyen bir proje... İstanbulun yeni projeleri bundan sonra dönüşüm olacak" dedi.

Yıldırım, KİPTAŞtan daire alanların her zaman kazandıklarını, bu projeden daire alanların da yüzde 100 kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

Projenin Mecidiyeköyden Havaalanı metro hattından direkt bağlantı aldığını belirten Yıldırım, sorular üzerine, "Metris Cezaevi şehrin içinde kalıyor. Şehrin dışında bir yere kaldırmak için uğraşacağız. O konuda bir çalışma var. Kentsel dönüşüm çerçevesinde bunu yapacağız. VIA/PORT Venezia bittiğinde Metris de taşınacak" diye konuştu.

Kentsel dönüşümün sadece KİPTAŞ,  TOKİ  ve devlet eliyle sağlanamayacağını, insanların bu dönüşüm için kendilerini iyi hazırlamaları gerektiğini kaydeden Yıldırım, "Bugün Romada 20 bin avroya daire var. İstanbulda da var artık. İstanbulun onlardan geri kalmaması lazım" dedi.

"PROJE DEĞERİ, BİTİMİYLE BİRLİKTE 2,5 MİLYAR LİRAYI GEÇECEK"

Bayraktar & Gürsoy Yatırım Ortaklığı Eş Başkanı Coşkun Bayraktar da bedeli yaklaşık 1,3 milyar liranın üzerinde olan projenin değerinin, bitimiyle birlikte 2,5 milyar lirayı geçmesini beklediklerini, projede sadece konutlarda 1 milyar lira civarında hasılat öngördüklerini, bunun da yüzde 39 civarında bir oranının KİPTAŞa verileceğini bildirdi.

VIA Development & Management Co. Üst Yöneticisi (CEO) Tayfun Döşkaya ise projenin teslim tarihini 2014 yılının son çeyreği olarak öngördüklerini, daire tiplerinin 61 metrekareden 217 metrekareye kadar çeşitlilik göstereceğini, fiyatların ise 179 bin liradan başlayıp şerefiyesine göre değişeceğini söyledi.Projede 1 Kasım 2011 tarihi itibariyle 800e yakın ön talep aldıklarını, bunun da projenin yüzde 30una denk geldiğini belirten Döşkaya, 24 ay olarak öngördükleri satış süresinin daha kısa olacağını kaydetti.

Mütekabiliyet yasasının çıkmasıyla yabancıların konut edinme imkanlarının kolaylaşmasının, İstanbulda konut talebine ciddi ivme kazandıracağını dile getiren Döşkaya, yurt dışında projenin aktif tanıtımı amacıyla Orta Doğu pazarı için Dubaide, Avrupa pazarı içinse Londrada ofis açtıklarını bildirdi.

Projenin iyi yatırım imkanı sunduğunu ifade eden Döşkaya, tanıtım döneminde konut alanların yüzde 50 civarında prim kazancı elde etmelerini öngördüklerini, Venedik temalı alışveriş ve yaşam merkezi konsepti ile ayda 2 milyon ziyaretçinin hedeflendiğini söyledi.

VIA/PORT Venezia, İtalyan estetiğini yansıtan konutları, içinde gondolla gezilebilecek alışveriş merkezi ile dikkat çekerken, 82 bin metre karelik arazi üzerine kurulacak projede 2 bin 500 konut, 70 bin metre karelik kiralanabilir alana sahip alışveriş erkezi ve 50 bin metre kare tematik satılabilir ofis alanları yer alacak.

AA