İsrail Doğu Kudüs'te Filistinli aileye ait yapıları yıktı!

İsrail Doğu Kudüs'te Filistinli aileye ait yapıları yıktı! İsrail Doğu Kudüs'te Filistinli aileye ait yapıları yıktı!

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Silvan Mahallesi'nde Filistinli aileye ait olan bir ev ile depo İsrail güçleri tarafından yıkıldı


İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli aileye ait olan bir ev ile depoyu "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıktı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, iş makineleri eşliğinde Doğu Kudüs'ün Silvan Mahallesi'ne gelen İsrail güçleri ile yıkıma engel olmak isteyen Filistinliler arasında arbede yaşandı. 

Mescid-i Aksa'ya yakınlığı sebebiyle büyük önem taşıyan mahalledeki yıkıma karşı çıkanları darbeden İsrail güçleri, daha sonra bölgeyi kordon altına alarak İzzeddin Barkan adlı Filistinliye ait ev ve depoyu iş makineleriyle yıktı. 

Yıkımı çaresiz gözlerle seyreden Barkan, İsrail güçlerinin "ruhsatsız" olduğunu iddia ettiği ev ve depodaki malzemelerini çıkarmaya dahi izin vermediğini belirtti.

Barkan, "Yıktıkları Filistinlilerin evlerinin kalıntıları üzerine bir park inşa etmeyi hedefliyorlar. Böylece onlar hayatlarını yaşayacak, bizler de öleceğiz." diye konuştu.

- Yahudi derneklerinin hedefindeki mahalle

Silvan Mahallesi, kentin Yahudileştirilmesi için çalışan Yahudi derneklerinin en önemli hedefleri arasında bulunuyor. Silvan'daki Filistinlilere ait evleri "satın almayı" hedefleyen bu derneklerin İsrail tarafından "el altından" desteklendiği belirtiliyor.

Mescid-i Aksa yakınındaki mahalledeki Filistinlilere ait evler zaman zaman İsrail tarafından "imar izni" olmadığı gerekçesiyle yıkılıyor.

İsrail'in Silvan'da yaşayan Filistinlileri bölgeden çıkarmak için çeşitli bahaneler ürettiği, diğer bir yandan da mahalleye Yahudi yerleşimcileri yerleştirmeyi hedeflediği belirtiliyor.