İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden, Ramazan Bayramı önlemleri!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden, Ramazan Bayramı önlemleri!

İETT; Arefe ve Bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını artıracak ve hizmetlerin aksamaması, normal ve ek seferlerin düzenli olarak yapılması için gereken bütün tedbirleri alacak...Ulaşım A.Ş; Bayram tatili süresince tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Bayramın üç günü boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleşecek.


Tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler düzenleyerek İstanbullular’ın rahat seyahat etmesini sağlayacak olan ULAŞIM A.Ş. Bayram süresince güvenlik önlemlerini en üst düzeyde tutacak ve kontrolleri de sıklaştıracak. Vatandaşlar, her türlü sorun ve şikâyetlerini, ULAŞIM A.Ş.’nin 444 00 88 no’lu telefonuna ve www.istanbul-ulasim.com.tr adresine iletebilecek.


İSKİ; Tüm İstanbul’da tam kapasiteyle su verecek. Olabilecek su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili tedbirleri arttıracak olan İSKİ, nöbetçi ekip sayısını da artıracak. İstanbul genelinde su ve kanal tıkanmaları için: Alo 185 ve 321 00 00 numaralı telefonlara müracaat edilebilecek.


İtfaiye ekipleri; her zaman olduğu gibi 24 saat görev başında olacak. Boğaziçi İmar Müdürlüğü; Bayram süresince görev yapacak ekiplerin sayısını arttıracak. Tatil nedeniyle kaçak yapı ve gecekondu yapımına asla izin verilmeyecek.


Sağlık İşleri Müdürlüğü; Bayram süresince görev yapacak 1 doktor, 1 zabıta ve 1 sağlık memurundan oluşan nöbetçi ekibi mesai saatlerinde Unkapanı Hıfzısıhha Binası’nda hazır bulunduracak. Vatandaşlar sağlık konusundaki şikâyetlerini; 513 36 12 – 13 no’lu telefona bildirebilecek.


Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı; ekip sayısını normal günlere kıyasla arttırarak bayram süresince görev yapacak. Zabıta ekipleri,  ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimler yapacak. Beyoğlu, İstanbul ve Anadolu kesimindeki sokaklarda dolmuş, taksi ve minibüsleri denetleyecek.


Yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, havaalanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılırken, ana arterler ve ara meydanlarda da denetimler sıklaştırılacak.


Nizam, intizam, temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcıların denetimlerini gerçekleştirecek. Vatandaşlarımız zabıta konusundaki dilek ve şikâyetlerini; 521 84 65 numaralı telefona yapabilecekler.


Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü; bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek. Sağlık Komuta Merkezi’nde ve tüm acil yardım istasyonlarında yeterli sayıda sağlık ekibi ve ambulans bulunduracak.


Mezarlıklar Müdürlüğü; normal mesai saatinden önce mezarlıklar ziyarete açılacak. Bayram süresince mezarlıklarda kontrol yapacak ekipler oluşturacak, dilencilerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapacak ve halkın ziyaretlerini rahat yapabilmesi için gerekli tedbirleri alacak. Mezarlıklar Müdürlüğü, Bayram süresince de cenaze işlemlerini aksatmadan devam ettirecek.


Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı; Yeşil alanların, çocuk parklarının ve mesire yerlerinin bakım ve gözetimini yaparak, Bayram süresince yeşil alanların tahrip edilmesini önlemek için Zabıta Daire Başkanlığı ile koordineli çalışacak.


İBB