İstanbul depreminde 48 bin bina yıkılacak!

İstanbul depreminde 48 bin bina yıkılacak! İstanbul depreminde 48 bin bina yıkılacak!

İstanbul Deprem Çalıştayı’nda İstanbul depreminde 48 bin binanın yıkılacağı ve yıkılacak binalar için önlem alınması gerektiği belirtildi.


 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyonu tarafından dün İstanbul Deprem Çalıştayı gerçekleştirildi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, gerçekleştirilen toplantıda kamuoyunda cevaplandırılması gereken sorulara ve büyük İstanbul depremine karşı alınabilecek önlemler konuşuldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman toplantıda yaptığı açıklamada “İstanbul'da olası depremde çökecek 48 bin bina var. İBB'nin önceliği bu binalar” diye konuştu.

RANT BİTTİ

Tayfun Kahraman 26 Eylül tarihinde yaşanan 5.8'lik depremin hemen unutulduğunu söyledi. Kahraman, Kamu binalarının dahi sağlam olmadığını söyledi. Kahraman gerçekleştirilen Deprem Çalıştayı'nda şöyle konuştu: “Biz, İBB olarak şu anda tamamen afet öncelikli olarak, vatandaşların içinde yaşadıkları konutları nasıl güçlendireceğimizin derdindeyiz. Bundan sonra esas amacımız rant değil. Kentin kazandığı projeler yapabilmek. 20 yılda yapılmayanı 2 günde yapma gibi bir şansınız elbette yok.

O yüzden uzun bir süreç olacak bu. Bugüne kadar kentsel dönüşüm bize hep bir koyup iki alacağız şeklinde lanse edildi ama gerçeğin böyle olmadığını biliyoruz. Böyle bir dünya yok. Bugün her şey için geç olabilir ama yarın daha geç olacak. Önceliğimiz 2000 yılından önce yapılmış yapıları elden geçirecek.”

DÜZCE’DE DEPREMİN İZLERİ 20 YILDA SİLİNDİ


Büyük acıların yaşandığı 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremleriyle sarsılan Düzce ili aradan geçen 20 senede gerçekleştirilen çalışmalarla, ekonomik teşviklerle ve modern binalarla facianın izlerini de sildi. Vali Zülkif Dağlı konuyla ilgili olarak, “3 yıldır 65 bin öğrenci ve öğretmenimize deprem bilinci eğitimi verdik. Her ay bir konu belirlemek suretiyle vatandaşımızı bilinçlendiriyoruz” Belediye Başkanı Faruk Özlü “Özellikle yüksek yapılaşmaya, dikey yapılaşmaya karşı sıkı tedbir uyguluyoruz. Deprem sonrasında Düzce'deki yapı stoku tamamen deprem yönetmeliğine uygun yapılıyor” diye konuştu.

 

İstanbul depremi için korkutan uyarı: 1900 yangın çıkacak!

Düzce'de 20 yıl önceki depremin izleri silindi!