İstanbul Havalimanı için 882 milyon avro kira ödenecek!

İstanbul Havalimanı için 882 milyon avro kira ödenecek!

üretilen hizmetten elde edilen gelirlerle gelir sağladıklarını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nda işletmecinin yıllık 882 milyon avro kira ödediğini söyledi...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yatırımları ve garanti ödemelerine ilişkin çok sayıda soru geldiğini ifade eden Bakan Turhan, bu şekilde yapılan yatırımlarda özel sektörün dinamizminden yararlanıldığını belirtti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Turhan, bu finansman modeliyle daha fazla yatırımın kısa sürede vatandaşın hizmetine sunulduğunu ve sunulmaya devam edeceğini söyledi. Turhan, özellikle otoyol projelerinde kullanılan bu modelin, önem ve önceliğinin trafiğin yoğun olduğu ve ulaşımda trafik hacminin mevcut yollardaki kapasiteyi karşılayamadığı güzergahlarda kullanıldığını belirtti. 

Turhan, projelere ödenen garanti gelirlerinin geçmeyenlerden alındığına ilişkin eleştirileri hatırlattı ve sözlerini şu şekilde sürdürdü; "İstanbul'da yapılan projelerin vergisi, Kars'tan ödendiği gibi Van'da yapılan projelerin vergisini de İzmirli vatandaşımız ödüyor. Bu ülkenin her tarafı bizim için bir. Orada sosyal amaçlı projeler yapıyoruz. Trafik hacmi yeterli olmayan yerlere bölünmüş yollar yaptık, bölgenin kalkınması hızlandı" 

Osmangazi Köprüsü'nden toplanan para

Bakan Turhan, zenginlere yol yapıldığı, yoksulluk edebiyatı yapıldığı eleştirilerine de değindi. Turhan, isteyenin eski yolu kullanabileceğine vurgu yaptı.

Bu yolları kullanan trafiğin, eski yoldaki hizmet seviyesini de yükselttiğini belirten Turhan, şunları söyledi;

"O bölgede açtığımız gün garantinin üzerinde trafik geçti. Bir bayram arifesinde açtık, yüzde 170 garanti üzerinde trafik geçti. Biz, Osmangazi Köprüsü’nde şu anda garantinin yüzde 25'i kadar para topluyoruz. Aslında Osmangazi Köprüsü'nden de garanti ettiğimiz kadar trafik geçiyor ama pahalı, döviz üzerinden yaptığımız için bunları, vatandaşımıza bu kadar yüksek miktar para ödetmemek için ücreti üçte bir seviyesine düşürdük. Şu anda 44,5 dolar almamız gereken köprüden geçiş ücreti olarak 15 dolar artı KDV alıyoruz."

"İstanbul Havalimanı için 882 milyon avro kira ödenecek"

Havaalanları yatırımlarında bugüne kadar hiç garanti ödemesi yapmadıklarını belirten Bakan Turhan, üretilen hizmetten elde edilen gelirlerle gelir sağladıklarını söyledi. Turhan, İstanbul Havalimanı'nda işletmecinin yıllık 882 milyon avro kira ödediğini açıkladı. 

Bugüne kadar 153 milyar TL hizmete açılan yatırımlar için toplam 10 milyar 80 milyon TL garanti ödemesi yapıldığını belirten Bakan Turhan, "Özellikle havayolu projelerinde 5 milyar 650 milyon dolar da bugüne kadar gelir elde ettik." dedi.

Turhan, Avrasya Tüneli projesi için 2017 yılı garanti ödemesi 123 milyon 718 bin 819 TL, 2018 için 173 milyon 309 bin 995 TL olduğunu söyledi. 

"2019'da yapılan indirim kaynaklı ödeme, burada aslında garanti seviyesini yakaladı, garanti ödemesi yapmamamız lazım ama vatandaşlarımız ucuz geçsin diye zam yapmadık, bugüne kadar 107 milyon lira garanti ödemesi geçen vatandaşlarımız adına yaptık" diyen Bakan Turhan, "Toplam 404 milyon 483 bin 477 liralık garanti ödemesi yapılmıştır. 2022 yılı itibarıyla garanti araç sayısının aşılacağını da öngörüyoruz. Bu projemizde aşılan garantinin yüzde 30'u bize gelir olarak gelecek. 2022-2042 yıllarında garanti fazlası olarak toplam 3 milyar 480 milyon lira buradan gelir elde etmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

İstanbul Havalimanı metrosu ne zaman açılıyor?

İstanbul trafiğine çözüm kent içi raylı sistem!