İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 65 kilometrelik bölümü daha açılıyor!

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 65 kilometrelik bölümü daha açılıyor! İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 65 kilometrelik bölümü daha açılıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bugün İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Balıkesir kuzey ve batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahını hizmete açacak.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Balıkesir kuzey ve batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılacağı törenle hizmete açılacak.

Anadolu Ajansı muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin en büyük metropolü ve sanayi kenti olan İstanbul'u, Türkiye'nin diğer büyük sanayi kentleri arasındaki  İzmit, Bursa, Balıkesir, Manisa üzerinden İzmir'e bağlayan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, ülke nüfusunun yaklaşık yarısının yaşadığı coğrafyaya hizmet veriyor.

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapım ve işletme çalışmaları devam eden proje, 384 kilometresi otoyol, 42 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere, toplam 426 kilometrelik güzergahı kapsıyor. Projede şimdiye kadar 147 kilometre otoyol ile 21 kilometre bağlantı yolu işletmeye açıldı.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun iki hattında daha ise çalışmalar tamamlandı. Balıkesir kuzey ve batı kavşakları arasındaki 29 kilometre ana gövde, 3,5 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 32,5 kilometrelik hattın yanı sıra Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahındaki 24,5 kilometre ana gövde, 8 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 32,5 kilometrelik hat kullanıma hazır hale getirildi. Söz konusu hatlar, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Turhan'ın katılacağı törenle açılacak.

Balıkesir-Edremit-Ayvalık hattı 15 dakikaya düşecek


İstanbul ve  İzmir  arasındaki güzergahta kesintisiz ve konforlu ulaşım sağlamak için projelendirilen otoyolun, Balıkesir kuzey-batı kavşaklarındaki kesiminin trafiğe açılmasıyla ulaşım rahatlayacak. Özellikle yaz aylarında tatil ve turizm kaynaklı trafik sebebiyle söz konusu yolda aşırı yoğunluk yaşanıyordu. Hattın açılışıyla birlikte Balıkesir-Edremit-Ayvalık devlet yoluna bağlantı sağlanarak, 30 dakikalık seyahat 15 dakikaya düşürülecek.

Balıkesir şehir geçişindeki trafiği önemli ölçüde rahatlatacak projenin Akhisar-Saruhanlı kısmının açılmasıyla da geçen sene kullanılmaya başlanan Saruhanlı-Kemalpaşa kesimine doğrudan da bağlantı sağlanacak. Böylelikle Akhisar'dan İzmir'e kesintisiz ulaşım imkanı olacak.

Şehir trafiği rahatlayacak


Hattaki 15 hemzemin kavşağın baypas edilmesiyle beraber yaklaşık 20 dakikayı bulan Akhisar şehir geçişindeki yolculuk 5 dakikaya inecek. Özellikle yaz aylarında mevcut geçişte yaşanan aşırı yoğunluk azalarak, kent trafiği rahatlatılacak.

Otoyolun hizmet vermeye başlamasıyla Akhisar-İzmir hattında kesintisiz ulaşım sağlanarak, mevcut devlet yoluyla 1,5 saat süren seyahat, ortalama 50 dakikaya inecek.

Hizmete açılacak her iki otoyol kesiminde yüksek standartta kesintisiz ulaşımla akaryakıt, bakım, onarım, işletme giderlerinden de tasarruf edilecek. Can ve mal güvenliği sağlanarak trafiğin akışı daha konforlu ve güvenli hale getirilmiş olacak. Böylelikle beklemelerin ortadan kaldırılmasıyla araçların çevreye bıraktıkları egzoz gazı emisyonları da azaltılacak.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Çatalca-Yassıören kesimi açılıyor!