İstanbul'a 4 yeni metro hattı yapılacak!

İstanbul'a 4 yeni metro hattı yapılacak! İstanbul'a 4 yeni metro hattı yapılacak!

“Her yerde metro, her yere metro” hedefiyle İstanbul Ataköy-İkitelli, Bostancı- Dudullu, Kabataş-Mecidiyeköy ve Bakırköy-Kirazlı olmak üzere dört yeni metro hattıyla daha buluşuyor. Ataköy-İkitelli ve Bostancı- Dudullu metro hatları ihaleye çıkıyor.

Ataköy-İkitelli ve Bostancı- Dudullu metro hatları ihaleye çıkıyor. İki önemli merkeze yapılacak olan metrolar ile ulaşım süresi kısalacak konforlu toplu taşım sağlanacak. Kabataş Mecidiyeköy metro ihalesi yapıldı. Yeni metro hatları her iki yakada da diğer metro hatları ile entegre olacak.


Ataköy-İkitelli metro hattı


İkitelli-Ataköy Metro Hattı; Ataköy’den başlayıp  Marmaray  ile birleşerek, Basın Ekspres Bağlantı Yoluna paralel bir koridor izleyecek. İkitelli’de bulunan Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonuna ulaşacak.


Diğer taraftan Yenibosna’da halen işletilmekte olan Aksaray-Havalimanı Hafif Metro Hattı, Metrobüs ve yapılması planlanan Yenikapı-Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu ile entegre olacak. Ataköy –İkiteli Metrosu, hem geçmiş olduğu güzergâhta hizmet verecek hem de Kirazlı-Olimpiyatköy ve Kabataş Mahmutbey metrolarına yolcu taşıyacak şekilde planlandı.


İstasyon 12

Hat uzunluğu: 13 Km. 

Yolcu kapasitesi 45 bin /saat/yön 

Yolculuk süresi 19,5 dakika


İstasyonlar: Ataköy,(Marmaray) Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimarsinan, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayi.


Bostancı- Dudullu metro hattı


Bostancı İDO istasyonundan başlayıp Kozyatağı, İçerenköy, Türkiş Blokları üzerinden Dudullu’ya ulaşacak. Marmaray ile entegre olacak hat, Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal Metrosuna, Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu, Dudullu istasyonunda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosuna bağlanacak.


İstasyon 13

Hat uzunluğu 14,27 km 

Yolcu Kapasitesi 45 bin /saat/yön

Yolculuk Süresi 22 Dakika


İstasyonlar: Bostancı, Suadiye, Üst Bostancı, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Türkiş Blaklorı, İMES, MODOKO, Dudullu, Yukarı Dudullu, Depo.


Kabataş-Mecidiyeköy metro hattı


Yapımına devam edilen Mahmutbey- Mecidiyeköy hattına bağlanacak olan Kabataş -Mecidiyeköy metro inşaatı ve elektromekanik sistemler ihalesi yapıldı. Her iki etapta da İnşaat ve elektromekanik çalışmaları aynı anda yürütülecek ve daha kısa sürede metro hatları hizmete alınabilecek.


İstasyon 4

Hat uzunluğu 6.5 km 

Yolcu Kapasitesi 70 bin /saat/yön

Yolculuk Süresi 10 Dakika


İstasyonlar: Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy


Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.

• Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta, 

• Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy’de, 

• Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi)

• Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanmış olacak.


Bakırköy-Kirazlı metro hattı


Kirazlı-Bakırköy İDO metro hattı Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı'nın devamı olarak planlandı. İhalesi yapıldı inşaat çalışmaları kısa sürede başlıyor. Bakırköy Meydan da Marmaraya entegre olan hat İncirli de Yenikapı -Otogar-Havaalanı Hattı'na bağlanacak. İhale çalışmaları devam eden Yenikapı-incirli-Sefaköy metro Hattı'na da İncirlide entegre olacak.


İstasyon 9

Hat uzunluğu 9 km 

Yolcu Kapasitesi 70 bin /saat/yön

Yolculuk Süresi 13.5 Dakika


İstasyonlar: Bakırköy İDO, Özgürlük Meydanı, Zuhuratbaba, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Mollagürani, Kirazlı.


TOKİ Haber