İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!

İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!İBB iştirakleri; KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın bulunduğu Şehircilik Grubu'nun koordine ettiği İstanbul Yenileniyor Platformu'nda İstanbul'da bütün yenileme başvurularının tek bir merkezde toplanıyor. Peki platform nasıl işliyor?


17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük merkezli 7.4 şiddetindeki depremin üzerinden 22 sene geçti. Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; İstanbul merkezli büyük depremin habercisi olan 30 sene içinde olması öngörülen büyük depreme hazırlık çalışmaları ise senelerdir tartışılıyor. Beklenen büyük depreme karşı binaları güçlendirmek için İBB, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermek amacıyla 5 Temmuz tarihinde İstanbul Yenileniyor Platformu'nu kurdu.

İBB iştirakleri; KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın bulunduğu Şehircilik Grubu'nun koordine ettiği bu yeni platformda, İstanbul'da bütün yenileme başvurularının tek bir merkezde toplanıyor. Öncelik 1999 depreminden önce inşa edilmiş, mülkiyet problemi bulunmayan yapılarda.

İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!

1601 BAŞVURU: 35 BİN KONUT, 140 BİN NÜFUS

Platforma 5 Temmuz tarihinden itibaren bugüne kadar yani bir ayda 37 ilçenin 404 mahallesinden bin 390 parselden, bin 601 başvuru yapıldı. Bunlardan kriterleri sağlayan ve ilk aşamayı bitirleyen 582 başvuruya, bilgilendirme formu gönderilerek ilk aşama bitirildi. Bu başvuru sayısı, bir parselde birden fazla bina olduğu için 3 bin 600'den fazla yapıda; 35 bin konut, 2 bin 500 ticari birime denk oluyor. Aynı zamanda yaklaşık 140 bin kişiyi ilgilendiriyor. En fazla başvuru da Kadıköy, Küçükçekmece, Kartal, Eyüpsultan, Bahçelievler, Fatih, Bağcılar, Üsküdar, Maltepe ve Pendik ilçelerinden gerçekleştirildi. 

İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!

ÖNCELİK 1999 ÖNCESİNDE YAPILAN BİNALARDA

İBB Şehircilik Grubu'nun koordinatörlüğünü sürdüren KİPTAŞ A.Ş Genel Müdürü Ali Kurt, şu an için sistemde ilk etapta, 1999 öncesi yapılan, mülkiyet problemi bulunmayan ve aynı parselde birden fazla yapı bulunduranların başvurusunu yaptıklarını fakat süreç içinde bu kriterleri genişleteceklerine dikkat çekti. Kurt, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!

– 3 bin 600'den fazla yapıda 35 bin konut, 2 bin 500 ticari birimde yaklaşık 140 bin kişiyi ilgilendiren 419 farklı bölgede ilk aşamayı tamamladık. Teknik uzmanlarımız tarafından hazırlanan uygulama imar planı ve ortalama satış değerinin yer aldığı bilgilendirme formunu gönderdik. Teklif sürecine yani ikinci aşamaya geçebilmek için bilgilendirme formunda yer alan gerekli belgeler ve 3'te 2 çoğunluğun imzaladığı yetki belgesi sisteme yüklenmeli.

– Ön teklif formunu kabul edenler, yenileme bedeli üzerinden yine 3'te 2 çoğunluğun imzası ile sisteme yüklediklerinde uzlaşma yani son aşamaya geçilecek. Uzlaşma sürecini İstanbul İmar A.Ş. ve KİPTAŞ uzman ekipleri yürütecek. Projenin, ihale, yapım ve finansal organizasyonu ise KİPTAŞ'ın garantörlüğünde yapılacak. Bugün itibarıyla sisteme evraklarını yükleyen ve evrak kontrol aşamasında olan 8 adet başvurumuz var. Bu başvurular;  36 yapıda, 837 konut ve 18 ticari birim olmak üzere toplam 855 bağımsız birimi kapsıyor. Bu da 3 binden fazla kişiyi ilgilendiren bir aşama demek.

İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Oturduğu konutun deprem tehdidi altında olduğunu düşünen İstanbullular; bilgi almak, yol haritası oluşturmak, binalarını yenilemek için ellerinde dosyalarla kapı kapı dolaşmak yerine istanbulyenileniyorcom adresinden, birkaç bilgi ile kayıt yaparak yenileme başvurusunda bulunuyor. Finans kuruluşu veya müteahhitlerle muhatap olmadan, kendilerine özel hazırlanan bir taslak proje üzerinden yenileme tutarını öğreniyor. Bu noktada vatandaşın en önemli sorumluluğu, uzlaşı süreçlerine hız kazandırması, 3'te 2 çoğunluğu sağlaması ve yenileme bedeli üzerinden anlaşma yapılarak, yapılarının yenilenmesi için adım atılması.

İstanbul’da 35 bin konut yenilenecek!

120 MİLYARLIK KAYIP

TÜBİTAK MAM, Kandilli Rasathanesi ve İBB uzmanları tarafından hazırlanan çalışmalara göre; İstanbul'da, Marmara Denizi'nde 30 yıl içinde, 7 ve üstü bir deprem olma olasılığı yüzde 65 olarak açıklandı. İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından 2018'de yapılan Deprem ve Hasar Kayıp Tahmin Çalışması’nda bulunan 7.5 büyüklüğündeki yıkıcı bir deprem senaryosuna göre; İstanbul'da çok ağır ve ağır hasarlı bina sayısı 48 bin, orta ve daha üstü hasarlı bina sayısı 194 bin olarak belirtildi. 

Yani binaların yüzde 22,6'sı yıkılacak, 25 milyon ton enkaz ortaya çıkacak, yolların yüzde 30'u kapanacak, 463 içme suyu noktası, bin 45 atık su noktası ve 355 doğal gaz noktası hasar alacak. Toplamda 120 milyar Türk Lirası tutarında yapısal ve yapısal olmayan ekonomik kayıp oluşacak.

İstanbul Yenileniyor uygulaması 6 soruda tüm detaylarıyla!

İstanbul depremiyle ilgili korkutan tespit!

Büyük İstanbul depreminde 491 bin binanın hasar alması bekleniyor!