İstanbul'da en fazla konut Esenyurt'ta satıldı!

İstanbul'da en fazla konut Esenyurt'ta satıldı!

Propertyist Gayrimenkul Danışmanlığın gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2016 yılsonu itibariyle Türkiye genelinde en fazla konut satışı Esenyurt'ta gerçekleşti.


Propertyist Gayrimenkul Danışmanlığın gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2016 yılsonu itibariyle Türkiye genelinde en fazla konut satışı İstanbul’un Esenyurt ilçesinde gerçekleşti. Esenyurt’u sırasıyla, Ankara’da Keçiören, Çankaya ve Mamak izledi. Antalya’nın Kepez ilçesi ise listede 5. sırada.

 

Gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlayan Propertyist’in gerçekleştirdiği araştırmada, 2016 yılsonu itibariyle nüfusu 150 bin üstünde ve konut satışı fazla olan ilçeler incelenmiştir. Esenyurt, toplam 40 bin 236 adet konut satışı ile ilk sıraya yerleşmiştir.

 

İlk 5 sıralamasında 3 ilçe Ankara’da

Yapılan araştırmaya göre, Ankara’nın Keçiören ilçesindeki konut satışları bir önceki yıla göre %3 artış göstererek 25 bin 400 adede ulaştı. Çankaya ve Mamak ilçelerinde ise bir önceki yıla göre konut satışları sırasıyla, %6 ve %2 oranında artış göstermiştir. Yabancı yatırımcılar için çekim merkezi olan Antalya’nın Kepez ilçesinde ise %4 artış yaşanmıştır. Böylece en fazla konut satışı gerçekleşen ilk 5 ilçe sıralamasında 3 ilçe Ankara’da yer almıştır.


Beykoz, 335 adet konut satışı ile son sırada

2016 yılsonu itibariyle nüfusu 150 bin üstünde ve konut satışı fazla olan ilçeler incelendiğinde, Beykoz’un son sırada olduğu görülmektedir. Buna neden olarak, ilçede daha çok villa tipinde müstakil yapıların olması, ayrıca orta ve üst gelir grubuna hitap eden projelerdeki satış hızlarının çok yüksek olmaması gösterilebilir.