30 / 11 / 2023

İstanbul'da yeni iş fırsatı: Site ve apartman yöneticiliği!

İstanbul'da yeni iş fırsatı: Site ve apartman yöneticiliği!

Türkiye nüfusunda her beş kişiden birinin yaşadığı ve dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da bina yönetimi ayrı bir meslek dalı olarak ortaya çıkıyor. İstanbul'da 12 milyonu aşkın nüfus toplu konut tarzı sitelerde yaşamayı tercih ediyor.Türkiye nüfusunda her beş kişiden birinin yaşadığı ve dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da bina yönetimi ayrı bir meslek dalı olarak ortaya çıkıyor. 2014 verilerine göre 20 milyona yaklaşan İstanbul nüfusunda 12 milyonu aşkın nüfus toplu konut tarzı sitelerde yaşamayı tercih ediyor. Müstakil binalar açısından bakıldığında da bina yönetimleri malikler arasında çözülemeyen görüş ayrılıkları başta olmak üzere sorun yaratan konuların başında geliyor. 


MEB onaylı Sertifika

Türkiye’de şehir nüfusunun çağın gereksinimleri nedeniyle daha fazla sosyal donatılara ve modern olanaklara sahip nitelikli toplu konut alanlarını tercih etmeleri bu alanların çok daha profesyonelce yönetilmesini zorunlu kılıyor. İşte bu noktada Türkiye’de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı onaylı "Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı" başlıyor. Programı tamamlayıp sertifika alan kursiyerler, sitelerde iş bulabilecek, profesyonel apartman ve site yöneticisi olarak çalışabilmeleri mümkün olacak.


Projenin yaratıcısı ve eğitmen, Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, kursta derslerin, alanında uzman ve tecrübeli öğreticiler tarafından verildiğini belirterek, programın apartman, site ve toplu konutlardaki mevcut gelişmeler ve sektör ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandığına dikkat çekti.Türkiye'de son yıllarda inşaat sektörünün hızla büyüdüğünü, yeni konut modellerinin insanların yaşam tarzlarının yanı sıra şehirlerdeki yerleşim biçimlerini de değiştirdiğini söyleyen Mustafa Hakan Özelmacıklı şöyle devam etti: “Özellikle son yıllarda birkaç katlı apartmanlardan çok katlı yapılara geçildi ve mahallelerin yerini siteler almaya başladı. Binlerce insanın bir arada yaşadığı sitelerde yöneticilere ve site yönetimi alanında yetişmiş profesyonellere duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Bu da yeni kariyer fırsatları doğuruyor. Başlangıçta gönüllülük esasıyla yürütülen yönetim konusu daha profesyonel ellere bırakılması bir mecburiyet halini aldı.”


Mega Sitelerde İş İmkanı

Site ve apartman yöneticilerinin yasal sorumluluklarının artmasının yeni nesillere profesyonel anlamda çalışabilecekleri iş kolu oluşturduğuna dikkati çeken Mustafa Hakan Özelmacıklı,  "Apartman ve site yönetimini salt hukuki boyutuyla ele almamak gerekir. Zira apartman ve site yönetimi, içerisinde birbirinden farklı işleri yerine getirecek görevliler bulunan organizasyonu da sorunsuz ve etkin bir şekilde yönetmek durumundadır. Apartman ve site yönetimi ihtiyaç duyulan faaliyetleri yerine getirirken ortaya çıkan giderleri ve gelirleri, şeffaf ve hesap verilebilir bir biçimde tutmak zorundadır" diye konuştu. Mustafa Hakan Özelmacıklı, mega sitelerin yönetim ihtiyacının apartman ve site yöneticiliği alanında yeni bir iş kolunun ortaya çıkmasına neden olmasıyla, Türkiye'nin ilk Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı "Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı"nı başlattıklarını açıkladı.


Temel Hukuk Kavramları, İlgili Mevzuat ve Belediye İmar Planları Öğretiliyor

Kursta derslerin, alanında uzman ve tecrübeli öğreticiler tarafından verildiğini belirten Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, programın apartman, site ve toplu konutlardaki mevcut gelişmeler ve sektör ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandığını ifade etti. Programı tamamlayanların profesyonel apartman ve site yöneticisi olarak çalışabilmelerinin mümkün olacağını dile getiren Mustafa Hakan Özelmacıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:”Kursta katılımcıların temel hukuk kavramlarını, site ve apartman yönetimiyle ilgili mevzuatı, belediye imar planlarını öğrenmeleri amaçlanıyor. Ayrıca toplumsal düzeni sağlayan kurallara ve kişilik haklarına uygun davranmaları, kendilerini doğru ifade etmeleri, etkin dinleyici olmaları ve ikna edici iletişim kurmaları da hedefleniyor. Kurs sonunda Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak sınavda başarılı olanlara, MEB onaylı kurs bitirme belgesi verilecek. Katılımın zorunlu olduğu derslerde gayrimenkul, bina, site ve toplu yapı yöneticiliği, kat mülkiyeti yönetimi, ana gayrimenkul yönetimi, işletme projesi, komşu hakları, komşuların uyması gereken konular, kapıcılık hizmetleri, hukuksal mevzuat hakkında bilgiler veriliyor." 


Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, 72 saat süren Site ve Apartman Yöneticiliği kursunda hafta içi ve hafta sonu programların bulunduğunu belirterek; kurs ücretinin 850 TL olduğunu aktardı. Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Site ve apartman yönetiminde amaç bina ve sitelere değer katarak, komşuluk ilişkilerini bozmadan, şeffaf, güvenilir, huzurlu, mutlu, yaşanabilir, yönetim sistemini geliştirmek olmalıdır. Son yıllarda site ve apartmanlarda kişilerin yöneticiliğinden profesyonel şirketlerin yönetimine doğru bir değişim söz konusu" dedi.Haber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Site tarzında inşa edilen konut projeleri, ‘profesyonel yöneticilik’ mesleğini de ortaya çıkardı. Bu kapsamda MEB onaylı kurslar düzenlenmeye başlandı. Kursu bitirenler daire başına 100 lira hizmet bedeliyle sitelerde yöneticilik yapabiliyor.


Son yıllarda İstanbul’da inşa edilen konut projeleri, profesyonel anlamda çalışan site ve apartman yöneticilerini ortaya çıkardı. Bu kapsamda profesyonel yöneticileri yetiştirebilmek için Türkiye’de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı” başlıyor. Programı tamamlayıp sertifika alan kursiyerler, sitelerde iş bulabilecek, profesyonel apartman ve site yöneticisi olarak çalışabilmeleri mümkün olacak. Böylece daire başına 50 ile 100 lira gibi bir hizmet bedeli alınabilecek.Örneğin 40 haneli bir blokta yöneticinin kazancı 4 bin TL’ye çıkabiliyor.

 

MEB onaylı sertifika

 

Projenin yaratıcısı ve eğitmen Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Apartman ve site yönetimi ihtiyaç duyulan faaliyetleri yerine getirirken ortaya çıkan giderleri ve gelirleri, şeffaf ve hesap verilebilir bir biçimde tutmak zorundadır” dedi.

 

Özelmacıklı, 72 saat süren kursun ücretinin 850 TL olduğunu aktardı. Derslerin içeriğinde yöneticilik, kat mülkiyeti yönetimi, ana gayrimenkul yönetimi, işletme projesi, komşu hakları, kapıcılık hizmetleri ve hukuksal mevzuat hakkında bilgiler veriliyor.


Vatan
Haber Zaman Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Giderek kalabalıklaşan İstanbul'da bina yönetimi ayrı bir meslek dalı haline geldi.


2014 verilerine göre 20 milyona yaklaşan İstanbul nüfusunun 12 milyonu toplu konut tarzı apartman ve sitelerde yaşıyor. Değişen mimarinin de etkisiyle daha fazla sosyal donatılara ve modern olanaklara sahip toplu konut alanlarının çok daha profesyonelce yönetilmesi de artık zorunlu hale geliyor. Bu sebeple Türkiye'de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ‘Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı' başlıyor. Programı tamamlayıp sertifika alan kursiyerler, sitelerde iş bulabilecek, profesyonel apartman ve site yöneticisi olarak çalışabilmeleri mümkün olacak. Projenin mimarı Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, kursta derslerin, alanında uzman ve tecrübeli öğreticiler tarafından verildiğini belirterek, programın apartman, site ve toplu konutlardaki mevcut gelişmeler ve sektör ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandığına dikkat çekti.


PROFESYONEL YÖNETİCİYE 4.000 TL MAAŞ


Site ve apartman yöneticilerinin yasal sorumluluklarının artmasının yeni nesillere profesyonel anlamda çalışabilecekleri işkolu oluşturduğuna dikkat çeken Mustafa Hakan Özelmacıklı, “40 haneli bir blokta daire başına 50-100 TL arası yönetici hizmet bedeli alınabilir. Bu, yöneticinin kazancını tek bina için 4.000 TL'ye çıkarır.” diye konuştu.


Arif BAYRAKTAR/Zaman

Geri Dön