İstanbul'daki 77 bin yapı riskli!

İstanbul'daki 77 bin yapı riskli!İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin gerçekleştirdiği 9. Türkiye Deprem Mühendisliği Konferansı kapsamında İstanbul’da bulunan yapıların depreme dayanıklılığı gündeme taşındı. Peki Türkiye'de kaç riskli bina var? Bu binaların kaçı İstanbul'da? İşte ayrıntılar...


İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin gerçekleştirdiği 9. Türkiye Deprem Mühendisliği Konferansı kapsamında İstanbul’da bulunan yapıların depreme dayanıklılığı gündeme taşındı. 

Evrensel Gazetesi'nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, belirledikleri 224 bin riskli yapının 77 bininin İstanbul’da yer aldığını belirtti.

İstanbul

Riskli yapı sayısının çok daha fazla olduğuna vurgu yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman ise binaların yüzde 23’ünün PERA puanında 33’ü aştığını vurgulayarak, “Bu da demek oluyor ki; 12 bin 891 bina üzerinde düşünüldüğünde bir ilçe büyüklüğünde karşımıza geliyor” ditye konuştu.

Deprem Mühendisliği Konferansının “Deprem Zararlarının Azaltılmasına Yönelik Yapılanlar, Yapılamayanlar ve Yapılması Gerekenler” başlıklı kapanış oturumunda binaların deprem risklinin ne kadar olduğu değerlendirildi. 

İstanbul

Türkiye Deprem Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Musrafa Erdik, deprem riskinin düşürülmesine ilişkin 4 noktaya değinerek deprem tehlikesi ve riskinin tespit edilmesi, mevcut riskin yükseltilmemesi ve mevcut riskin düşürülmesi ve risk transferi olduğunu belirtti. Deprem riskinin düşürülmesi kapsamında önceliğin depremden sonra yerine konulamayacak varlıkların korunması olduğuna dikkat çeken Erdik, bunların da insan hayatıyla beraber kültürel ve tarihsel miras olduğunu ifade etti. Bu genel çerçevede İstanbul’da depremin ardından yapılması gerekenleri açıklayan Erdik, deprem sonrası yemek-içme toplanma ve barınma yerlerinin rasyonel şekilde planlanması, acil sağlık hizmetlerinin planlanması, acil iletişim ve ulaşımın planlaması gerektiğine dikkat çekti.

BAKANLIK: RİSKLİ BİNALARIN ÜÇTE BİRİ İSTANBUL’DA

İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Türkiye genelinde 224 bin riskli yapı olduğunu belirlediklerine ve bu yapılarda 757 bin konut ve iş yeri bulunduğuna dikkat çekti. Bu yapıların 77 bininin İstanbul’da bulunduğunu ve 402 bin konut ve iş yeri bulunduğunu vurgulayan Gürgen, tespit ve yıkımların sürdüğünü dile getirdi. Gürgen, son  İzmir  depreminde hasar gören binalar, taşıyıcı sistemi hasar gören binalar, düşey yükler altında göçme durumunda olan binaların yerel yönetimler tarafından acil bir şekilde tahliye edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Vedad Gürgen, şunları kaydetti:

"Deprem, sigortacılık anlamında en hassas konulardan ancak sel, heyelan gibi doğal afetlerle birlikte ne yazık ki insan eliyle ortaya çıkan felaketler de var. Doğanın depremler gibi kaçınılmaz gerçekleri malumumuz. Ancak depremin yıkıcı etkilerinin önüne geçmenin sağlam binaların inşa edilmesiyle mümkün olduğu da ayrıca gerçek. Bu bilinç 1999 depremiyle ancak kavranabildi. Maalesef İzmir depreminde yıkılan bina sayısı 7 ancak kayıp sayımız neredeyse 200'lere yakın. Kentsel dönüşüm konusunun bu anlamda kritik öneme sahip olduğunun altını çizmek istiyorum."

Gürgen’den sonra açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, 13 ilçede 15 bin 584 yapıda yapılan incelemede, 12 bin 891 binanın PERA puan hesaplamalarının bitirildiğini belirtti. Binaların yüzde 23’ünün PERA puanında 33’ü aştığını vurgulayan Kahraman, “Bu da demek oluyor ki; 12 bin 891 bina üzerinde düşünüldüğünde bir ilçe büyüklüğünde karşımıza geliyor. Böyle bir stok durumun vahametini gösteriyor. İstanbul’da riskli bina sayılarına baktığımızda bakanlığımızın çalışmalarına göre 77 bin bina riskli. Fakat daha büyük bir sayının denetim yönetmeliğine uygun bir analize tabi tutulmadığını söylemek mümkün” diye konuştu.

İstanbul

İstanbul’da gerçekleştirdikleri çalışmada inceleme izni verilmeyen yapı sayısının da çok yüksek olduğunu vurgulayan Kahraman, Avcılar’ı örnek göstererek 9 bin 467 binaya gittiklerini ama 5 bin 699 bina için inceleme izni alamadıklarını dile getirdi. Kahraman, 3 bin 434 binada gerçekleştirdikleri incelemede 210 binanın PERA puanını sıfır çıktığına vurgu yaparak, 11-33 puan arasında 2 bin 500 yapı bulunduğunu ve depremde hasar görme olasılıklarının yüksek olduğunu aktardı.

İstanbul'daki yapıların ne kadarı riskli?

İstanbul’daki riskli yapıların yüzde 10’u daha dönüştürülmedi!