İstanbul’un duvarları çiçek açtı!

İstanbul’un duvarları çiçek açtı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlatılan yeni projelerle şehrin duvarları bile çiçek açtı. Aydınlatılan Metrobüs durakları da İstanbullular’a güven veriyor ve şehrin muhteşem manzarasına görsel katkı sunuyor....İstanbul’un duvarları bile çiçek açtı…


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çevreci hizmetlerine yenilerini ekledi. İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın, Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlattığı iki yeni proje, dünyanın gıptayla baktığı modern İstanbul’a yakıştı.


İstanbul’daki peyzaj ve yeşil alan algısında son yıllarda gelişen yeni fikirler filizlendi ve şehrin park ve bahçeleri rengarenk çiçek ve düzenlemelerle yaşayan mekanlara dönüştürüldü. Modern aydınlatmalarla gece de daha güvenilir ve daha estetik alanlar haline geldi. Yeşil algısını, park ve bahçeler ile sınırlı bırakmayan İBB, şehrin kavşak, duvar, yol kenarı, havuz gibi yerlerinde farklı temaları işleyen yeni çalışmaları İstanbullular’ın beğenisine sundu.


Bu kapsamda yeni başlatılan dikey bahçe uygulaması özellikle kavşakların duvarlarında gelişerek geleneksel gri duvar olgusunu ve monotonluğu ortadan kaldırıyor. Rengarenk mevsim çiçekleri yatay olarak dizilirken, sürücülere görkemli tablolarla eşlik ederek daha estetik ve konforlu bir yolculuk yapmalarını sağlıyor.


Aydınlatılan duvarlar sanat galerisine dönüştü...


Dikey bahçe aydınlatması da bu yolculuğun konforunun gece boyunca devam etmesini sağladı. Bir eser titizliğinde ekilen çiçekler aydınlatılarak İstanbullular’a akşam gezebilecekleri bir sanat galerisi konsepti oluşturuldu. Dikey bahçe aydınlatmasında mimari aydınlatmada kullanılan wallwasher serisi armatürlere yer veriliyor. Çiçeklerin renklerini canlı ve doğal göstermek için mavi ve beyaz renk armatür ışık akışı seçildi. İstanbul’un gecelerinde rengarenk çiçeklerin boy göstermesini sağlayan dikey bahçe aydınlatması çalışmaları İstanbullular’ın da takdirini kazandı.


Metrobüs durakları şimdi daha güzel daha güvenli…İstanbul’un duvarları çiçek açtı!İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın başlattığı bir başka projeyle Metrobüs durakları daha güzel ve daha güvenli hale geldi. İstanbullular’ın vazgeçilmez ulaşım aracı haline gelen Metrobüs, artık sadece hızıyla ve konforuyla ön plana çıkmıyor. Asansör ve yürüyen merpenlerle engelli ve dezavantajlı vatandaşların kullanımına da açılmaya başlayan Metrobüs durakları, yeni aydınlatmalarıyla da modern bir görünüme kavuştu.


Metrobüs yolcusuna daha modern ve konforlu mekanlar sunma yarışını sürdüren İBB, akşamları yolculuk yapan İstanbullular’ı artık soğuk bir lambanın verdiği ışık yerine ışıl ışıl yeni duraklardan yolcu ediyor. Yeni aydınlatmalar İstanbullular’a daha çok güven verirken, şehrin muhteşem manzarasına görsel katkı da sundu.


Çalışma, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Boğaziçi Köprüsü, Altunizade, Acıbadem, Uzunçayır, Fikirtepe ve Söğütlüçeşme duraklarında, Avrupa Yakası’nda ise Şükrübey, İETT Kampı, Küçükçekmece, Cennet Mahallesi, Florya (Yeşilova), Beşyol, Sefaköy, Yenibosna,  Kuleli), Şirinevler (Ataköy), Bahçelievler, İncirli (Ömür), Zeytinburnu, Merter, Cevizlibağ, Topkapı,  Bayrampaşa (Maltepe), Vatan Caddesi, Edirnekapı, Ayvansaray, Halıcıoğlu, Okmeydanı, Perpa, SSK Okmeydanı Hastanesi, Çağlayan duraklarında hayata geçti.


Mimari aydınlatma unsurları gözetilerek yeniden aydınlatılan duraklara ‘Bekleme Alanı’ olgusu işlendi. Beyaz ve mavi led ışıklar ile Metrobüs durakları daha güvenli ve yaşayan mekanlar oldu. Avrupa Yakası’nda toplam 1.101 adet led aydınlatma ile 13 pano, Anadolu Yakası’nda ise 669 led ile 9 adet pano kullanıldı. Metrobüs duraklarının aydınlatması yolcuların Metrobüs sistemine güvenirliğini artırırken, E-5 karayolunu kullanan sürücülerin daha keyifli ve güvenilir bir yolculuk yapmalarını sağlıyor.


İBB