İstanbul`un finans merkezi 300 dönüme yayılacak

İstanbul`un finans merkezi 300 dönüme yayılacak

Başbakan'ın 'Merkez, İstanbul'a taşınacak, yeri belli' dediği Ataşehir'deki finans merkezi projesi Belediyeye geldi. 2 bin 766 dönümlük arazinin 300'ü finansa ayrıldı.


Merkez'in taşınmasında söz Meclis'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Merkez Bankası İstanbul'a taşınacak, yeri belli" açıklamasının ardından işaret ettiği Ataşehir için hazırlanan proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geldi. Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 2 milyon 766 bin metrekare alana yaptığı planları onaylatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesine gönderdi. 300 bin metrekaresinin finans için ayrıldığı projede bölge aynı zamanda önemli bir eğitim ve spor merkezi de olarak konumlandırılıyor. Finans merkezi olarak 300 bin metrekare alan ayrılan projede 2.5 emsal (yapılabilecek inşaat alanı için belirlenen katsayı) üzerinden inşaat izni talep ediliyor. Böylece finans merkezi olarak 750 bin metrekare alana inşaat yapılabilecek. Bölgede 418 bin metrekare alan kamulaştırılacak. TOKİ'nin planlarına göre, bölgede 614 bin metrekare arazi konut için ayrılıyor. Konutlarda emsal 2.24 olarak belirlenirken 1 milyon 375 bin metrekare inşaat alanı planlandı. Böylece bölgedeki inşaatları tamamlanan binalar yasal statü kazanacak.

27 BİN 500 KİŞİ YAŞAYACAK

Finans merkezinin çevresinde yapılan konutlarda 27 bin 500 kişi yaşayabilecek. Ataşehir'de spor ve eğitim içinde önemli arazi ayrıldı. 110 dönüm arazi ilköğretim alanı olarak ayrılırken lise ve meslek lisesi alanı için ise 98 dönüm arazi ve kreş için ise 27 dönüm arazi ayrıldı.Hastane ve sağlık ocakları için ise için 55 bin metrekare alan ayrıldı. Park ve spor alanı olarak ise 544 dönüm arazi planlandı.

İBADETE 16 DÖNÜM

Finans merkezi çevresinde 16 bin 455 metrekare arazi cami ve ibadethaneler için ayrıldı. Sosyal kültürel alanlar için 84 dönüm arazi ayrılırken özel kültür alanı olarak da 2 bin 448 metrekare arazi ayrıldı. Toplam donatı alanları 1 milyon 835 bin metrekare alan planlanırken konut, ticaret özel spor alanı özel kültür alanı ise toplam 931 bin metrekare alanı kapsıyor. Finans merkezini de kapsayan Kadıköy Ataşehir Toplu Konut Alanı revizyon imar planının önümüzdeki günlerde Belediye Meclisinde tartışılması ve oylanması bekleniyor.

Merkez'in taşınmasında söz Meclis'in

Söz TBMM'de

Adalet Bakanı Şahin, Merkez'in İstanbul'a taşınmasında, Başbakan'ın, düşündüğü bir icraatı söylediğini belirterek, "Karar TBMM'nin" dedi.

Merkez'in taşınmasında söz Meclis'in Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tartışmaya yol açan Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınacağı açıklaması konusunda yetkinin TBMM'de olduğunu açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın yapmayı düşündüğü bir icraatı ifade ettiğini söyleyen Şahin, "Buna Başbakan karar vermez, TBMM karar verir" dedi. Ankaralı iş ve siyaset çevrelerinin tepkisine yol açan Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması planı, Meclis Genel Kurulu'nda temel ceza yasalarına uyum tasarısının görüşmelerinde de gündeme geldi. Merkez Bankası personeliyle ilgili düzenlemeler üzerinde konuşan vekiller, Başbakan Erdoğan'ın "yeri bile hazır" diyerek açıkladığı taşınma projesi konusunda açıklama istedi. Adalet Bakanı Şahin de Merkez Bankası'nın yasasında olduğu gibi Vakıflar Bankası, Halkbank ve Ziraat Bankasının yasalarında da "merkezin Ankara" olarak yer aldığına dikkat çekti. Bakan Şahin, şunları söyledi:

"İSTANBUL FINANS OLDU"

"Kamu bankaları olan bu bankalar da İstanbul'a taşınmak istiyor. Çünkü İstanbul, finans merkezi haline geldi. Sayın Başbakan, bu konuda yapmayı düşündüğü bir icraatı ifade etti. Sayın Başbakan karar vermez buna, TBMM karar verir. Bu konuda teklif ya da tasarı hazırlanır, TBMM'ye gelir, burada tartışılır. Eğer Genel Kurul böyle bir karar verirse, taşınma o zaman meydana gelir. Tabiki herkes fikrini söyleyecektir."

ERCAN SARIKAYA