İTO’dan kira artışları için iki öneri!

İTO’dan kira artışları için iki öneri!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada "150 metrekare ile sınırlı olmak üzere yüzde 18 KDV’ye tabi ilk konutta vergi yüzde 1'e düşürülebilir." dedi.İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı yazılı açıklamada, son dönemlerdeki kira artışlarıyla ilgili olarak, "Bu artış maalesef çözümü zor bir noktaya geldi. Sebebi de şu. 2 milyon lira ile konut almaya kalktığınızda o konutun kirasını, mevduat getirisiyle kıyaslayınca arada büyük bir fark var. Bu sebeple vatandaşa bir takım teşvikler verilmesinin katkısı olacağı görüşündeyiz." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, konut sahipliliğini artırarak kira artışlarını dengelemek amacıyla toplamda 2 önerileri olduğunu dile getiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Sadece 150 metrekareye kadar, ilk kez konut alacaklardan tapu harcı olan yüzde 2’yi devlet, 6 ay ya da 1 yıl süreyle almayabilir. Ayrıca yine 150 metrekare ile sınırlı olmak üzere yüzde 18 KDV’ye tabi ilk konutta vergi yüzde 1'e düşürülebilir." dedi.

İTO’dan kira artışları için iki öneri!

Ülkemizin konut ihtiyacında mevcut konut stokları ve 2. el satışlarla bugünlere gelindiğini dile getiren Şekib Avdagiç, şunları kaydetti:

“Sadece birkaç tane parametre söyleyeyim. Her yıl yaklaşık 550 bin evlilik gerçekleşiyor. Ayrıca göç, deprem gerçeği, yenilemelerle beraber her yıl 750 bin konutun ülkemizde yapılması lazım. Sadece İstanbul’da her yıl 110-120 bin konut ihtiyacı var. İstanbul'da satışlar düştü. Bunun yanında özellikle de pandemi ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan zorluklarla birlikte inşaatta girdi maliyetleri ciddi ölçüde arttı."

İTO’dan kira artışları için iki öneri!

- "Konut satışlarının artmasıyla yeni projeler başlayacak"

 


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, devletin alacağı tedbirlerle yeni konut sahiplilik oranının artacağını dile getirerek, “Alınacak tedbirlerle kiraya talep azalacağı için böylelikle kira artışları da yavaşlayacaktır. Satışların artmasıyla birlikte yarım kalan projeler tamamlanacak ve hareketlilik olacaktır piyasada. Bu arada duran projelerin çalışmasıyla birlikte istihdam artacak, stoklar bitecek ve yeni projeler başlayacak." dedi.

Gündeme getirilen önerilerin, bireylere ait döviz mevduat hesaplarının TL’ye dönüşmesine de katkı vereceğini düşündüklerini söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç Avdagiç, "Bir diğer sonuç da piyasaya hareketlenmeye başlayınca devletin de vergi geliri artacaktır." dedi.

Konut ve iş yeri satışlarında KDV oranına Danıştay ayarı!